X Konkurs 2016

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego 

Bydgoszcz, 6-20 listopada 2016

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Celem X Konkursu było uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów, jak i polskiej kultury na świecie.

Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, przy współorganizacji Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego. X  Konkurs był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz sponsorów prywatnych. W maju, czerwcu i lipcu 2016 odbyły się eliminacje do XMKP w Moskwie, Brescii, Londynie, Nowym Jorku, Tokio, Wiedniu oraz Warszawie. Spośród 164 aplikacji, decyzją Jury do udziału w X Konkursie zakwalifikowanych zostało 56 pianistów z 19 krajów.

Konkurs rozpoczął się 6 listopada Koncertem Inauguracyjnym w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Wystąpił Alexander Gadjiev, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (Japonia, 2015) wraz z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego pod batutą Marka Pijarowskiego. Konkurs składał się z 4 etapów, w I etapie pianiści prezentowali repertuar dowolny, w II etapie obowiązkowe wykonanie utworów Paderewskiego. W Półfinale w części recitalowej, pianiści zobowiązani byli zagrać utwór Zbigniewa Bargielskiego Scrabble, napisany specjalnie na zamówienie X Konkursu oraz koncert Mozarta z Capellą Bydgostiensis. Finaliści wykonali wybrane przez siebie koncerty fortepianowe z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, pod batutą Tadeusza Strugały.

Rolę promotora Konkursu im. I. J. Paderewskiego w świecie spełniają holenderska Alink-Argerich Foundation oraz Światowa Federacja Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Promocją  Konkursu zajmują się również Towarzystwa Paderewskiego w Los Angeles oraz Tokio, służące jako źródło informacji i organizator recitali dla laureatów.

Przesłuchania X Międzynarodowego Konkursu oraz specjalne polsko-angielskie studio konkursowe Adama Rozlacha z Polskiego Radia i Michaela Morana obejrzało 4000 melomanów w salach koncertowych Akademii i Filharmonii. Konkurs transmitowany był na stronie www.konkurspaderewskiego.pl. Ilość wejść na transmisję na żywo przekroczyła 80000, co stanowi 631 486 minut.

Członkami Jury byli: Piotr Paleczny, Polska (Przewodniczący Jury/Dyrektor Artystyczny, Dmitri Alexeev, Rosja, Pobłocka Ewa, Polska, Soo-Jung Shin, Korea Raekallio Matti, Finlandia, Sulikowski Jerzy, Polska, Ungar Tamas, Węgry, Vardi Arie, Izrael, Francisco Cruz Plaza z Hiszpanii.

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie