Piotr Paleczny

Piotr Paleczny

Polska

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i profesorów, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim miała również ogromny wpływ na ostateczny rozwój jego osobowości artystycznej.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina otworzył Piotrowi Palecznemu drzwi wielu prestiżowych światowych sal koncertowych. Otrzymana – w towarzystwie Garricka Ohlssona i Mitsuko Uchidy – III nagroda Konkursu, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie poloneza oraz Nagroda Witolda Małcużyńskiego rozpoczęły jego karierę, którą artysta cieszy się nieprzerwanie do dziś, koncertując na wszystkich kontynentach. Występował jako solista z tak znakomitymi orkiestrami, jak Chicago Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina i Orquesta Nacional de España… oraz z wieloma innymi słynnymi orkiestrami.

Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall, Alice Tully Hall, w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Festival Hall w Londynie i Festspielhaus w Salzburgu.

Prowadził kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Fort Worth, Bordeaux, Paryżu, Seulu, Pekinie, Brescii, Madrycie, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Mexico City…

Zdobył wielkie uznanie jako juror prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (osiem ostatopened nich edycji Konkursu Chopinowskiego), Leeds, Montrealu, Moskwie (Konkurs im. Czajkowskiego – w 2002 r. oraz w 2019 r.), A. Rubinsteina w Tel Awiwie, Londynie, Cleveland, Genewie, Hamamatsu, Toronto, Tokio, Takamatsu, Seulu, Salt Lake City, Minneapolis, Santander, Sendai, Taipei, Weimarze, Manchesterze, Shezhen, Los Angeles, Hilton Head…

W lipcu 2007 r. przewodniczył pracom Jury na prestiżowym konkursie pianistycznym w Cleveland, będąc tym samym pierwszym i jedynym jak dotąd Polakiem zaproszonym do pełnienia funkcji przewodniczącego Jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych w USA.

5 listopada 2001 r. Piotr Paleczny został zaproszony jako solista do udziału w nadzwyczajnym Koncercie Galowym z okazji 100-lecia Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego istniejącego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 r. jest także Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

W 2015 r. Narodowy Instytut F. Chopina wydał bardzo oczekiwaną płytę CD nagraną przez Piotra Palecznego, która stała się ogromnym sukcesem wśród krytyków i publiczności. Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego uczniowie zdobyli kilkadziesiąt nagród na najważniejszych międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych.

Obecnie jest również profesorem w Talent Music Academy w Brescii, we Włoszech. Członek komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Pianistów.

Artysta uhonorowany jest wieloma prestiżowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 r. Piotr Paleczny został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem artystycznym – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W marcu 2017 r. Piotr Paleczny otrzymał prestiżowy Dyplom i tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. W kwietniu 2017 r. zarząd Polskiej Akademii Fonograficznej, w uznaniu jego osiągnięć artystycznych, przyznał mu najbardziej prestiżową nagrodę – Złotego Fryderyka. W 2018 r. Piotr Paleczny otrzymał niezwykłą i wyjątkową Nagrodę im. C. K. Norwida „Dzieło życia”.

W 2019 r. rząd Japonii przyznał Piotrowi Palecznemu jedno z najwyższych japońskich odznaczeń – Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Jest Doktorem honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.