Project Description

Piotr Paleczny

Piotr Paleczny   

Przewodniczący Jury

Polska

Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, rozpoczynał błyskotliwą karierę pianistyczną od laurów na międzynarodowych konkursach w Sofii, Monachium, Warszawie (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), Plewen i Bordeaux. Jako laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku szybko dał się poznać jako wybitny wirtuoz fortepianu w najbardziej znaczących salach koncertowych świata, występując tam z recitalami i renomowanymi orkiestrami pod batutami najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów.

Piotr Paleczny przyjmuje zaproszenia wiodących polskich zespołów – Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz m in. Royal Philharmonic i BBC London, Gewanhaus Lepzig, Concertgebouw Amsterdam, Santa Cecilia Roma, Tonhalle Zurich, Yomiuri Nippon Tokyo, Orchestra Nacional Madrid i wiele innych.

Koncertował w tak znamienitych salach jak m in. Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Musikferein w Wiedniu, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie czy Tonhalle w Zurichu.

W rozległym repertuarze Piotra Palecznego, znaczące miejsce obok kompozycji Chopina, zajmują inne dzieła polskich twórców, zwłaszcza Szymanowskiego, Paderewskiego i Lutosławskiego. Artysta nagrywa je na płyty zarówno w Polsce, jak daleko poza jej granicami. Jeden z ostatnich kompaktów Piotra Palecznego, „The best of Chopin”, zdobył najwyższe w Polsce trofeum, nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Trzy inne najnowsze nagrania Piotra Palecznego w krótkim czasie zyskały status „Złotej Płyty”.

Od 1993 roku artysta jest dyrektorem najstarszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, który pod jego dyrekcją nabrał zdecydowanie nowego oblicza i obecnie uważany jest za jeden z najważniejszych festiwali pianistycznych.

Profesor Piotr Paleczny, prowadzący klasę w warszawskiej Akademii Muzycznej, to również bardzo ceniony pedagog. Jest zapraszany do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w licznych muzycznych ośrodkach akademickich na całym świecie.

Od kilkunastu lat, wielokrotnie bierze udział w pracach jury najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jak np. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, będąc w obu tych konkursach wybranym do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego jury.

Wielokrotnie był również jurorem konkursów pianistycznych w Los Angeles, Cleveland, Hamamatsu, Genewie, Santander, Paryżu i Pradze.

Za wybitne osiągnięcia prof. Piotr Paleczny został uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.