Project Description

Nikita Mndoyants

Nikita Mndoyants

Rosja / Francja

Nikita Mndoyants jest laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland w 2016 r. Oraz pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy w 2007 r.

Zdobył także pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Miaskowskiego w Moskwie w 2014 r. i Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Prokofiewa w Soczi w 2016 r.

Artysta współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in.: Charlesem Dutoitem, Leonardem Slatkinem, Vassilym Sinayskym, Eri Klasem, Ignatem Solzhenitsynem, Dmitry Sitkovetskym, Bramwellem Toveyem, Philippem Tchizhevskym, Alexandrem Sladkovskym, Alexandrem Rudinem, Mario Venzago, Valentinem Uryupinem czy Konstantinem Orbelyanem.

Występował z Cleveland Orchestra, z Państwową Rosyjską Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Armenii, Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tatarstanu, Orkiestrą Symfoniczną z Gangnam i wieloma innymi.

Nikita Mndoyants może pochwalić się występami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, Sali Koncertowej im. Czajkowskiego w Moskwie, sali koncertowej Teatru Maryjskiego, Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, Severance Hall w Cleveland, Salle Cortot i Auditorium du Louvre w Paryżu, Centrum Sztuk Pięknych Bozar w Brukseli, Elbphilharmonie w Hamburgu, Filharmonii w Luksemburgu, Sali Roberta Schumanna w Düsseldorfie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Rudolfinum w Pradze, Sali Koncertowej Lotte w Seulu i wielu innych miejscach.

Nikita Mndoyants występował podczas renomowanych festiwali i cykli koncertów, w tym Festiwalu Muzyki na Instrumenty Klawiszowe w Zagłębiu Ruhry, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Fortepianowym w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, Międzynarodowym Instytucie Instrumentów Klawiszowych w Nowym Jorku oraz w festiwalu organizowanym przez tę instytucję, festiwalu Brevard Music Festival w USA, a także podczas International Piano Series we Fryburgu w Szwajcarii, Festiwalu Instrumentów Klawiszowych Gilmore w USA. Od 2012 r. jest także artystą-rezydentem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Wissembourgu we Francji, gdzie nadzorował wykonanie swoich kompozycji oraz grał solo, w zespołach kameralnych i wykonywał koncerty.

W 2004 r. Nikita Mndoyants po raz pierwszy wystąpił z Kwartetem Borodin. Występ ten zapoczątkował jego trwającą do dziś pasję do muzyki kameralnej. Występował m.in. z Kwartetem Brentano, Ebene, Zemlinsky, Escher czy Kwartetem Szymanowski.

Występował w zespołach kameralnych, grając m.in. z takimi pianistami, jak Alexander Ghindin i Vyacheslav Gryaznov, skrzypkami Dmitry Sitkovetskym, Andreyem Bielovem i Valerym Sokolovem, wiolonczelistami Lwem Sivkovem, Evgenym Rumyantsevem oraz klarnecistą Patrickiem Messiną.

Będąc kompozytorem o ugruntowanej pozycji, artysta wykłada orkiestrację w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. Utwory na fortepian a także dzieła muzyki kameralnej autorstwa Mndoyantsa wydane zostały przez takie wytwórnie fonograficzne jak Composers, Muzyka oraz Jurgenson. Utwory artysty wykonywane były przez Alexandra Vinnitskyiego, Alexandra Rudina, Daniela Hope’a, Nicolasa Stavy’ego Kwartet Szymanowski oraz Kwartet Zemlinsky, Moskiewską Państwową Orkiestrę Symfoniczną czy Orkiestrę Musica Viva.

Wytwórnie Classical Records, Melodiya i Praga Digitals labels wydały płyty z nagraniami artysty. Dodatkowo, w czerwcu 2017 r., artysta wydał także nowe nagrania solo oraz utwory kameralne w wytwórni Steinway & Sons. Na płycie zaprezentował twórczość Beethovena, Prokof iewa i Schumanna. Pierwszą płytę rejestrującą występ na żywo w Helsinkach nagrał w wieku 10 lat.

Nikita Mndoyants uzyskał tytuł licencjata i magistra w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Tamary Koloss oraz w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego, gdzie studiował kompozycję pod kierunkiem prof. Alexandra Tchaikovskiego oraz fortepian u profes ora Nikolaya Petrova i prof. Alexandra Mndoyantsa.