VII Konkurs 2007

KONKURS PADEREWSKIEGO

VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

Bydgoszcz, 4-18 listopada 2007

W dniach 4-18 listopada 2007 roku odbył się w Bydgoszczy VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego. Głównymi donatorami Konkursu były: Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Do grona darczyńców weszły również prywatne przedsiębiorstwa m.in.: Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego, Oddział Dystrybucji Gazu w Bydgoszczy, Zeto Bydgoszcz S.A., Yamaha, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Bydgoszczy, Bud Przemysłówka Bydgoszcz Sp. z o.o., KPEC Bydgoszcz, Polon-Alfa, Sp. z o.o., ZPR, Orbis Casino, Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Gotowski, PBDiM Sp. zo.o Kobylarnia, Per Aarslef, Projprzem S.A. i inne. Konkurs odbył się pod patronatem medialnym TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskiego Radia PIK oraz Polskiego Radia Programu II.

Głównym Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, przy współudziale Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Funkcja Dyrektora Konkursu ponownie należała do Henryka Martenki.

Koncert inauguracyjny odbył się dnia 4 listopada 2007 o godz. 19 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Przy fortepianie zasiadła laureatka VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego Mariya Kim z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Nowością w tegorocznej edycji były przesłuchania eliminacyjne, które odbyły się w kwietniu i maju 2007 roku 7 miastach: Paryżu, Hanowerze, Shenzhen, Jokohamie, Nowym Jorku, Petersburgu i Warszawie. Aplikowały łącznie 153 osoby z 26 państw. Do występu w Bydgoszczy zakwalifikowano 56 najlepszych. Do drugiego etapu dopuszczonych zostało 25 pianistów, a w finale udział wzięła szóstka najlepszych wykonawców. Konkurs wygrał – bezapelacyjnie – 18 letni Rosjanin Nikita Mndoyants. Jurorzy jednomyślnie potwierdzili wysoki poziom Konkursu. Z tego powodu przyznano dwie 5 nagrody, rezygnując z szóstej, ostatniej. Na czele 13 osobowego Jury stał prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Konkursu.

W tych dniach do Bydgoszczy przyjechało wielu znakomitych gości z Polski i oraz Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji, Holandii, Japonii. Firma Yamaha przywiozła z Paryża fortepian, oddając go w ręce utalentowanych młodych pianistów na czas konkursowych zmagań.

Do Bydgoszczy zawitał również Gustav Alink z Holandii – dyrektor Fundacji Alink Argerich, której Konkurs Paderewskiego jest członkiem od 2004 roku i posiada aż pięć gwiazdek. Gustav Alink był pod wrażeniem wysokiego poziomu organizacyjnego imprezy.

Przesłuchania Konkursowe transmitowane były przez Internet i można je było śledzić poprzez stronę www.konkurspaderewskiego.pl

Koncert laureatów powtórzono w Filharmonii Narodowej 21 listopada 2007 roku.

W Koncercie udział wzięła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska. Uczestniczyli w nim także członkowie Towarzystwa Muzycznego z Bydgoszczy. To trzeci Konkurs w kraju, po Chopinowskim i Wieniawskiego, którego laureaci są przedstawiani publiczności warszawskiej tuż po zakończeniu Konkursu.

VII Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego na stałe wpisał się w muzyczną mapę Bydgoszczy i Polski jako jeden z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2007. Przyczynia się on bowiem nie tylko do ocalenia od zapomnienia kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego i sławienia dobrego imienia tego wielkiego kompozytora, ale także do promocji Bydgoszczy – w Polsce i na świecie – jako miasta przychylnego muzyce i życzliwego młodym, utalentowanym artystom.

LAUREACI:

I nagroda – Nikita Mndoyants, Rosja

20 000 Euro

II nagroda – Yulianna Avdeeva, Rosja