Zhaoyi Dan

Zhaoyi Dan

Chiny

Dan Zhaoyi jest sławnym profesorem fortepianu z Chin. Był profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Sichuan w latach 1964-1995, a obecnie uczy w Shenzhen Arts School.

Jego ojciec był doktorem medycyny, który kochał muzykę i wpłynął na zainteresowania muzyczne swoich dzieci. Dan Zhaoyi, mając 14 lat podjął naukę w Szkole Muzycznej w Sichuan, w klasie fortepianu prof. On Huixiana i Lin Ruizhi. W 1960 wyjechał do Pekinu, aby studiować u prof. Zhou Guangren, która założyła fundację dla wspierania jego pianistycznego rozwoju. W 1964 ukończył studia na Konserwatorium Muzycznym w Sichuan.

W ciągu swych ponad 30 lat doświadczeń pedagogicznych wykształcił wielu młodych pianistów. Szczególnie w ostatnich dziesięciu latach grupa jego wspaniałych, młodych wychowanków zdobywała nagrody w ważnych międzynarodowych konkursach pianistycznych, ukazując klasę profesora.

Do jego najwybitniejszych studentów należą Li Yundi, Chen Sa i Zuo Zhang. Jego wychowankowie wygrali 34 międzynarodowe konkursy pianistyczne, zdobywając m.in. 11 pierwszych miejsc podczas Chińskiego Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów, Konkursu Pianistycznego dla Młodych Artystów oraz  Junior Group im. Giny Bachauer, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. V. Kraineva na Ukrainie, Konkursu dla Młodych Muzyków im. Czajkowskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie w 2000 roku Li Yundi otrzymał I nagrodę, a Chen Sa – czwartą, po tym jak w 1996 roku zdobyła IV nagrodę na Konkursie w Leeds. Są to pierwsi Chińczycy, którzy wygrali tak wysokie nagrody.

Za wybitne osiągnięcia w nauczaniu Dan Zhaoyi uhonorowany został wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m.in. tytułem ” National Outstanding Educator” (Narodowy Doskonały Nauczyciel), “Excellent Teacher” (Doskonały Nauczyciel), otrzymał honorowy certyfikat  za zasługi dla kultury oraz pamiątkowy złoty medal.