Yuko Yamaoka 

Yuko Yamaoka 

Japonia

Urodziła się w Fukuoka w zachodniej Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, dzięki zaangażowaniu matki – jej pierwszego nauczyciela. Kolejnymi profesorami, rozwijającymi talent Yamaoki byli prof. Yoichiro Miyake, Leo Sirota i Kazuko Yasukawa. W ósmym roku życia pianistka zagrała Koncert A-dur K. 488 Mozarta wraz z Japońską Orkiestrą Radiową. Jako jedenastoletnia dziewczynka uczestniczyła w recitalach, by następnie jako solistka grać z orkiestrami, zespołami muzyki kameralnej i brać udział w nagraniach radiowych.

Zdobywczyni nagrody 20. Japońskiego Konkursu Muzycznego w 1951 roku. Odznaczona przez rząd francuski „Chevalier de L’Ordre des Arts et des Lettres” w 1983 roku i „Officier dans L’Ordre des Arts et des Letters” w 1998 roku. Uhonorowana Nagrodą Kultury w Jokohamie w 1990 roku.

Yuko Yamaoka zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pełni ważne obowiązki w organizacjach społecznych. Jest członkiem Rady Edukacji w Jokohamie (1996 – 2003), członkiem zarządu Fundacji Promocji Kultury w Jokohamie, instruktorem na Uniwersytecie Toho Gauken i w Junior College, członkiem zarządu Stowarzyszenia Japońskich Nauczycieli Klasy Fortepianu, przewodniczącą zarządu Yokohama International Piano Concert i przedstawicielką Yamate Geteza Piano Festival.