Yukio Yokoyama

Yukio Yokoyama

Japonia

Yukio Yokoyama studiował w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Jacques’a Rouviera, Vlado Perlemutera oraz wielu innych świetnych pedagogów.

W 1989 r. zdobył nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego oraz Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long i Jacques’a Thibauda.

W 1990 r., w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium Paryskie, otrzymując pierwszą nagrodę nie tylko za osiągnięcia pianistyczne, lecz także działalność na polu kameralistyki. W tym samym roku podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zdobył trzecie miejsce (pierwszej nagrody nie przyznano), a także nagrodę za wykonanie sonaty.

W 2010 r., podczas jednego koncertu, artysta wykonał 166 solowych utworów Chopina, obejmujących wszystkie opublikowane dzieła oraz ważniejsze utwory opublikowane pośmiertnie, zazwyczaj zachowując chronologiczny porządek ich kompozycji. W ten sposób ustanowił rekord Guinnessa, uzyskując tytuł artysty, który wykonał największa liczbę utworów muzycznych solo w ciągu 24 godzin. Chcąc uhonorować to niezwykłe przedsięwzięcie, rząd Polski wyróżnił Yukio Yokoyamę Paszportem Chopina; nagrodą tą uhonorowano 100 artystów na całym świecie za zasługi w promowaniu dziedzictwa kompozytora podczas 200. rocznicy jego urodzin.

W 2011 r. artysta wykonał 212 dzieł solowych Chopina, w tym także wcześniej niepublikowane utwory. Zrobił to podczas jednego koncertu, tym samym pobił rekord Guinness, który sam ustanowił.

W 2015 r. uznanie przyniosło mu wykonania wszystkich dzieł Ravela podczas obchodów 140. rocznicy urodzin kompozytora w Paryżu. W 2017 r. wykonał koncert fortepianowy Szostakowicza wraz z Walerym Gergiewem.

W ostatnim czasie zagrał koncert fortepianowy Schumanna z Nowosybirską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Andrisa Mustnena w rodzin[1]nym mieście orkiestry oraz pojawił się podczas koncertu abonamentowego z kwartetem smyczkowym Gewandhaus Quartett w Lipsku. Artysta planuje występy z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Fabio Luisi w 2019 r.

Nagrane przez Yokoyamę płyty zdobyły prestiżowe nagrody, m.in. Excellence Award przyznaną przez japońską Agencję ds. Kultury oraz międzynarodową nagrodę za nagrania muzyki Liszta.

W 25-lecie swojego debiutu artysta nagrał płytę zatytułowaną Preludium – Arcydzieła Chopina oraz Fantazję Schumanna, wydane przez Sony Music Direct. Yokoyama jest profesorem na Uniwersytecie Ueno Gakuen w Tokio oraz wykłada gościnnie na Uniwersytecie Muzycznym w Hiroszimie. W marcu 2017 r. objął funkcję przewodniczącego Japońskiego Towarzystwa Paderewskiego.