Wojciech Świtała

Wojciech Świtała 

Polska

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991-1996 pracował pod kierunkiem profesorów – Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i J. C. Vanden-Eyndena.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.

Wojciech Świtała koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (między innymi z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Amadeus, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów jak: Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk, Tomasz Bugaj. Oprócz działalności solistycznej  pianista chętnie sięga po utwory kameralne wykonując je wspólnie z Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Kwartetem Royal czy orkiestrą Aukso.

Wojciech Świtała dokonał szeregu nagrań płytowych z muzyką F. Liszta, R. Schumanna i F. Chopina (w tym Scherza, Walce oraz Ronda w edycji „Wydanie Narodowe”). W latach 2000 i 2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą „Grand Prix du Disque Frederic Chopin”, a w 2002 roku uhonorowane nagrodą „Fryderyk 2002″. W roku 2003 pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy’ego, opublikowane przez wytwórnię BeAr Ton, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem – komplet sonat skrzypcowych J. Brahmsa dla firmy SONY Music Polska. W 2006 roku ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z  utworami Zarębskiego nagrana wspólnie z Kwartetem Royal.

W 2007 roku opublikowany został album wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Preludiami op.28 Chopina nagranymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 roku oraz Andante spianato i Wielkim Polonezem op.22 zarejestrowanym na Erardzie z 1849 roku.

W roku ubiegłym firma DUX wydała płytę nagraną wspólnie z Piotrem Pławnerem zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, która otrzymała nagrodę Fryderyk 2009.

Od roku 1998 pianista zajmuje się również pracą pedagogiczną. Obecnie jest profesorem akademickim w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od października 2008 roku pełni również funkcję prorektora tej uczelni.