Vladimir Krainev

Vladimir Krainev 

Niemcy

Wybitny pianista i profesor fortepianu. Jego zdolności muzyczne zostały odkryte już we wczesnym dzieciństwie przez nauczycieli szkoły muzycznej w Charkowie. Naukę kontynuował w centralnej szkole muzycznej przy Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, by następnie podjąć naukę w klasie wielkiego muzyka Henryka Neuhausa w Konserwatorium Czajkowskiego. Po ukończeniu Konserwatorium, podjął studia pod przewodnictwem sławnego pianisty Stanisława Neuhausa (syna Henryka).

Pianistyczną karierę rozpoczął do zdobycia pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach w Lizbonie i Leeds (Anglia), a także zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w 1970 roku. Liczne występy wraz ze sławnymi orkiestrami, znakomitymi dyrygentami i wybitnymi solistami pozwoliły poznać Vladimira Kraineva jako wielkiego muzyka.

Naturalną konsekwencją działalności artystycznej stała się dla Kraineva praca pedagogiczna.

Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Hanowerze. W jego klasie uczy się 29 młodych pianistów z m. in. Rosji, Francji, Niemiec, Chin i Korei. Wielu z nich jest już laureatami prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Od wielu lat Vladimir Krainev organizuje serię koncertów w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, zatytułowanych: „Vladimir Krainev zaprasza”.