Tamás Ungár

Tamás Ungár

Węgry / Stany Zjednoczone

Tamás Ungár jest światowej sławy pianistą oraz pedagogiem. Regularnie występuje w liczących się ośrodkach muzycznych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

W latach 2006–2012 dał ponad 70 koncertów w USA, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Węgrzech, w Rumunii, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Hongkongu, Chinach, Ko[1]rei i Japonii. Wśród najważniejszych wydarzeń tego okresu należy wymienić występy w podwójnej roli pianisty i dyrygenta z Sacramento Symphony Orchestra (wykonanie koncertów fortepianowych Mozarta), koncerty na Uniwersytecie w Leeds oraz solowy recital i zajęcia podczas kursów mistrzowskich w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Tamás Ungár jest nie tylko koncertującym pianistą, lecz także jednym z najbardziej uznanych pedagogów w Stanach Zjednoczonych. Jako założyciel i dyrektor wykonawczy PianoTexas International Academy & Festival oraz profesor wydziału artystycznego Texas Christian University, artysta przyciąga do swojej uczelni rzesze studentów zarówno z USA, jak i bardziej odległych krajów, m.in. z Australii, Boliwii, Brazylii, Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji, Indii, Izraela, Kazachstanu, Korei, Węgier, Japonii, Malezji, Meksyku, Gruzji, Singapuru, Rosji, Tajwanu, a także z Polski.

Uczniowie Tamása Ungára otrzymują nagrody w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, występują w renomowanych ośrodkach muzycznych (w tym Alice Tully Hall i Carnegie Hall) oraz dokonują nagrań fonograficznych. Profesor prowadzi zajęcia podczas letnich kursów pianistycznych, m.in. w Schlern (Włochy), Banff (Kanada), Tel-Hai (Izrael). Od 1989 r.

Tamás Ungár gościnnie wykłada w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Chinach, Japonii, Korei, Singapurze i Indonezji. W 2006 r. został dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Pekinie oraz doradcą artystycznym Zhou Guangren Summer Piano Institute.

W 2010 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Prezydenta Stanów Zjednoczonych za pracę z uczniami zdolnymi, w 2013 r. Stowarzyszenie Amerykańskich Pedagogów Muzyki nadało mu tytuł Nauczyciela Roku, a Senat stanu Teksas uhonorował go tytułem „Wybitnego Obywatela” w uznaniu zasług i osiągnięć w dziedzinie sztuk pięknych.

Tamás Ungár po studiach u Alexandra Sverjensky’ego w Konserwatorium Muzycznym w Sydney oraz nauce pod kierunkiem Lajosa Hernádiego w Akademii im. Franciszka Liszta w Budapeszcie pracował pod opieką artystyczną György Seböka na Uniwersytecie w Indianie, gdzie otrzymał tytuł doktora. Wykładał także w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, Purcell School w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (USA). Od 1978 r. jest profesorem w Texas Christian University. Tamás Ungár nagrywa z prawem wyłączności dla wytwórni CALA Records.