Stanislav Ioudenitch

Stanislav Ioudenitch

Stany Zjednoczone

Stanislav Ioudenitch jest laureatem wielu znaczących konkursów muzycznych. Artysta zdobył złoty medal podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Van Cliburna w 2001 r. Wygrana zapoczątkowała międzynarodową karierę pianisty i umożliwiła występy w najważniejszych instytucjach muzycznych na świecie u boku renomowanych orkiestr. Stanislav Ioudenitch grał w Carnegie Hall, Kennedy Center, Fort Worth’s Bass Hall, Gasteig w Monachium, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, w Sali Teatru Maryjskiego, w Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie, w Théâtre du Châtelet w Paryżu, w Oriental Art Center w Szanghaju oraz „Forbidden City” Concert Hall w Pekinie. Występował na wielu ważnych festiwalach, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym La Roque d’Anthéron we Francji, Festiwalu Muzycznym w Aspen czy Festiwalu Fortepianowym w Zagłębiu Ruhry w Niemczech.

Ioudenitch współpracuje z wieloma dyrygentami na całym świecie, m.in.: Jamesem Conlonem, Valerym Gergievem, Mikhailem Pletnevem, Asherem Fischem, Vladimirem Spivakovem, Güntherem Herbigem, Pavlem Koganem, Jamesem DePreistem, Michaelem Sternem, Stefanem Sanderlingiem, Carlem St. Clairem i Justusem Frantzem. Występował także z National Symphony w Waszyngtonie, z Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Rochester Philharmonic, Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną z Fort Worth oraz z Orkiestrą Symfoniczną z Kansas. Pojawił się na scenie z kwartetami Takács, Prazák oraz Kwartetem Smyczkowym Borromeo. Jest jednym z założycieli Park Piano Trio.

Ioudenitch nagrywał z takimi wytwórniami, jak Harmonia Mundi i Academy labels oraz współpracował z wybitnym producentem Thomasem Frostem podczas nagrania Trois Mouvements de Pétrouchka Strawinskiego. Pojawił się także w filmie dokumentalnym w reżyserii Petera Rosenasa ukazującym przebieg Konkursu im. Van Cliburna w 2001 r., zatytułowanym Playing on the Edge. Produkcję uhonorowano nagrodą Peabody za najlepszy film dokumentalny, przyznawaną przez stację PBS. Dodatkowo, artystę można było zobaczyć w filmie dokumentalnym pt. The Cliburn: 50 Years of Gold.

Pasją Ioudenitcha są nie tylko występy, ale także działalność pedagogiczna. Jest członkiem wydziału Oberlin Conservatory of Music, dodatkowo naucza oraz pełni funkcję dyrektora artystycznego w International Center for Music w Park University. Jest członkiem wydziału Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como oraz Szkoły Lake Como Summer Piano School.

Ioudenitch jest regularnie zapraszany do prowadzenia klas mistrzowskich na całym świecie. Jego studenci oraz uczestnicy kursów są laureatami znaczących międzynarodowych konkursów muzycznych. Wielu z nich odniosło sukces w świecie muzyki. Wśród nich wymienić można chociażby Behzoda Abduraimova, Kenny’ego Broberga, Andreya Gugnina, Yuntian Liu, Benjamina Mosera czy Severina von Eckardsteina.

Ioudenitch urodził się w Taszkiencie, w Uzbekistanie. Studiował w Szkole Muzycznej Uspensky, edukację kontynuował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, International Piano Foundation Theo Lieven (Lake Como, Włochy), the Cleveland Institute of Music, and the UMKC Conservatory of Music. Studiował pod opieką Natalii Vasinkiny i Dmitria Bashkirova, a także u Karla Ulricha Schnabela, Williama Granta Naboré, Leona Fleishera, Fou Ts’onga, Rosalyn Tureck, Sergaia Babayana oraz Roberta Weiricha.