Sebastian Benda

Sebastian Benda

Szwajcaria

Studiował w Konserwatorium Genewskim. Był studentem Franka Martina, uczniem w klasie mistrzowskiej Edwina Fishera w Lucernie. Otrzymał nagrodę „Prix de Virtuosit” w Genewie i „Medal Bacha” w Londynie.

Występował w 40 krajach Europy. Ameryki, Azji. Koncertował z najsłynniejszymi orkiestrami z Zurichu, Genewy, Bukaresztu, Sofii, Frankfurtu oraz z Osaki.

Wraz ze swoim zespołem muzyki kameralnej „The Benda Musicians” nagrał płyty w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, m.in. płytę CD z dziełami jego najsłynniejszych XVIII-wiecznych przodków z Czech –  Jiriego Antonina Frantiska i Jana Jiriego Bendy.

Był członkiem Jury w międzynarodowych konkursach w Wiedniu, Genewie i Bukareszcie. Był inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Franz Schubert i XX-wieczna Muzyka” w Grazu. Był przewodniczącym Austriackiego Narodowego Konkursu Instrumentalnego „Młodzi Muzycy” w 1989, 1991 i 1993 r.

Od 1981 do 1994 r. wykładał w klasach fortepianowych w Hochschule für Music und Darstellende Kunst w Grazu i był wicekanclerzem tej uczelni od 1981 do 1991 r.

Uczył w klasach mistrzowskich w prestiżowych akademiach muzycznych, m. in. w Londynie, Paryżu, Brukseli, wielu miastach Niemiec, w Luizjanie, Jeruzalem, Tokio, Honolulu i kilku uniwersytetach Ameryki Południowej.