Piotr Paleczny

Piotr Paleczny   

Przewodniczący Jury

Polska

Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, rozpoczynał błyskotliwą karierę pianistyczną od laurów na międzynarodowych konkursach w Sofii, Monachium, Warszawie (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), Plewen i Bordeaux. Jako laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku szybko dał się poznać jako wybitny wirtuoz fortepianu w najbardziej znaczących salach koncertowych świata, występując tam z recitalami i renomowanymi orkiestrami pod batutami najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów.

Piotr Paleczny przyjmuje zaproszenia wiodących polskich zespołów – Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz m in. Royal Philharmonic i BBC London, Gewanhaus Lepzig, Concertgebouw Amsterdam, Santa Cecilia Roma, Tonhalle Zurich, Yomiuri Nippon Tokyo, Orchestra Nacional Madrid i wiele innych.

Koncertował w tak znamienitych salach jak m in. Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Musikferein w Wiedniu, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie czy Tonhalle w Zurichu.

W rozległym repertuarze Piotra Palecznego, znaczące miejsce obok kompozycji Chopina, zajmują inne dzieła polskich twórców, zwłaszcza Szymanowskiego, Paderewskiego i Lutosławskiego. Artysta nagrywa je na płyty zarówno w Polsce, jak daleko poza jej granicami. Jeden z ostatnich kompaktów Piotra Palecznego, „The best of Chopin”, zdobył najwyższe w Polsce trofeum, nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Trzy inne najnowsze nagrania Piotra Palecznego w krótkim czasie zyskały status „Złotej Płyty”.

Od 1993 roku artysta jest dyrektorem najstarszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, który pod jego dyrekcją nabrał zdecydowanie nowego oblicza i obecnie uważany jest za jeden z najważniejszych festiwali pianistycznych.

Profesor Piotr Paleczny, prowadzący klasę w warszawskiej Akademii Muzycznej, to również bardzo ceniony pedagog. Jest zapraszany do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w licznych muzycznych ośrodkach akademickich na całym świecie.

Od kilkunastu lat, wielokrotnie bierze udział w pracach jury najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jak np. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, będąc w obu tych konkursach wybranym do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego jury.

Wielokrotnie był również jurorem konkursów pianistycznych w Los Angeles, Cleveland, Hamamatsu, Genewie, Santander, Paryżu i Pradze.

Za wybitne osiągnięcia prof. Piotr Paleczny został uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.