Piotr Paleczny

Piotr Paleczny  

Przewodniczący Jury

Polska

Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, rozpoczynał błyskotliwą karierę pianistyczną od laurów na międzynarodowych konkursach w Sofii, Monachium, Warszawie (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), Pleven i Bordeaux. Jako laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku szybko dał się poznać jako wybitny wirtuoz fortepianu w najbardziej znaczących salach koncertowych świata, występując tam z recitalami i renomowanymi orkiestrami pod batutami najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów.

Piotr Paleczny przyjmuje zaproszenia czołowych zespołów polskich – Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz zagranicznych, m in. Royal Philharmonic i BBC London, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, Santa Cecilia Roma, Tonhalle Zurich, Yomiuri Nippon Tokyo, Orchestra Nacional Madrid. Koncertował w tak znamienitych salach jak. Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Musikverein w Wiedniu, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie czy Tonhalle w Zurychu. W rozległym repertuarze Piotra Palecznego, znaczące miejsce obok kompozycji Chopina, zajmują inne dzieła polskich twórców, zwłaszcza Szymanowskiego, Paderewskiego i Lutosławskiego. Artysta nagrywa je na płyty zarówno w Polsce, jak daleko poza jej granicami. Jeden z ostatnich kompaktów Piotra Palecznego, „The best of Chopin”, zdobył najwyższe w Polsce trofeum, nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” oraz status „Platynowej Płyty”. Trzy inne najnowsze nagrania Piotra Palecznego w krótkim czasie zyskały status „Złotej Płyty”.

Od 1993 roku artysta jest dyrektorem najstarszego polskiego festiwalu muzycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, który pod jego dyrekcją nabrał zdecydowanie nowego oblicza i obecnie uważany jest za jeden z najważniejszych festiwali pianistycznych.

Profesor Piotr Paleczny, prowadzący klasę w warszawskiej Akademii Muzycznej, to również bardzo ceniony pedagog. Jest zapraszany do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w licznych muzycznych ośrodkach akademickich na całym świecie.

Od kilkunastu lat, wielokrotnie bierze udział w pracach jury najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jak Międzynarodowy Konkursu Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkurs im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Konkurs im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie – będąc w tych konkursach wybranym do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego jury.

W lipcu 2007 przewodniczył pracom Jury konkursu pianistycznego w Cleveland, będąc tym samym pierwszym Polakiem, który został zaproszony do pełnienia funkcji Przewodniczącego Jury w organizowanych w USA konkursach pianistycznych.

Wielokrotnie był również jurorem konkursów pianistycznych m.in. w Los Angeles, Leeds, Cleveland, Hamamatsu, Genewie, Minneapolis, Santander, Londynie, Paryżu, Salt Lake City i Pradze. Za wybitne osiągnięcia prof. Piotr Paleczny został uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.