Project Description

Piotr Paleczny

Piotr Paleczny  

Przewodniczący Jury

Polska

Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, rozpoczynał błyskotliwą karierę pianistyczną od laurów na międzynarodowych konkursach w Sofii, Monachium, Warszawie (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), Pleven i Bordeaux. Jako laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku szybko dał się poznać jako wybitny wirtuoz fortepianu w najbardziej znaczących salach koncertowych świata, występując tam z recitalami i renomowanymi orkiestrami pod batutami najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów.

Piotr Paleczny przyjmuje zaproszenia czołowych zespołów polskich – Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz zagranicznych, m in. Royal Philharmonic i BBC London, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, Santa Cecilia Roma, Tonhalle Zurich, Yomiuri Nippon Tokyo, Orchestra Nacional Madrid. Koncertował w tak znamienitych salach jak. Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Musikverein w Wiedniu, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie czy Tonhalle w Zurychu. W rozległym repertuarze Piotra Palecznego, znaczące miejsce obok kompozycji Chopina, zajmują inne dzieła polskich twórców, zwłaszcza Szymanowskiego, Paderewskiego i Lutosławskiego. Artysta nagrywa je na płyty zarówno w Polsce, jak daleko poza jej granicami. Jeden z ostatnich kompaktów Piotra Palecznego, „The best of Chopin”, zdobył najwyższe w Polsce trofeum, nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk” oraz status „Platynowej Płyty”. Trzy inne najnowsze nagrania Piotra Palecznego w krótkim czasie zyskały status „Złotej Płyty”.

Od 1993 roku artysta jest dyrektorem najstarszego polskiego festiwalu muzycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, który pod jego dyrekcją nabrał zdecydowanie nowego oblicza i obecnie uważany jest za jeden z najważniejszych festiwali pianistycznych.

Profesor Piotr Paleczny, prowadzący klasę w warszawskiej Akademii Muzycznej, to również bardzo ceniony pedagog. Jest zapraszany do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w licznych muzycznych ośrodkach akademickich na całym świecie.

Od kilkunastu lat, wielokrotnie bierze udział w pracach jury najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jak Międzynarodowy Konkursu Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkurs im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Konkurs im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie – będąc w tych konkursach wybranym do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego jury.

W lipcu 2007 przewodniczył pracom Jury konkursu pianistycznego w Cleveland, będąc tym samym pierwszym Polakiem, który został zaproszony do pełnienia funkcji Przewodniczącego Jury w organizowanych w USA konkursach pianistycznych.

Wielokrotnie był również jurorem konkursów pianistycznych m.in. w Los Angeles, Leeds, Cleveland, Hamamatsu, Genewie, Minneapolis, Santander, Londynie, Paryżu, Salt Lake City i Pradze. Za wybitne osiągnięcia prof. Piotr Paleczny został uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.