Project Description

Piotr Paleczny

Piotr Paleczny 

Przewodniczący Jury

Polska

Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Studia pianistyczne ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), w klasie prof. Jana Ekiera. Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarła również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed Piotrem Palecznym drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie. Zdobycie III Nagrody, w towarzystwie Garricka Ohlssona oraz Mitsuko Uchidy, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego zapoczątkowało karierę̨, którą̨ artysta kontynuuje do dziś, prowadząc ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.

Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami, jak: Chicago Symphony, American Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Nacional de España, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, warszawska Filharmonia Narodowa i NOSPR. Koncertował w słynnych salach, jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Festspielhaus w Salzburgu.

Zyskał olbrzymie uznanie jako juror ponad stu wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych.

5 listopada 2001 r. w Filharmonii Narodowej Piotr Paleczny był solistą Galowego Koncertu z okazji 100-lecia istnienia Filharmonii w Warszawie. Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od 2004 r. jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Profesor Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – uczelni, która ostatnio przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu. W 2015 r. ukazała się wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina najnowsza płyta Piotra Palecznego, która wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i natychmiast zyskała wielkie uznanie melomanów i krytyki muzycznej. W 2017 r. Rada Akademii Fonograficznej w dowód uznania za całokształt osiągnięć artystycznych przyznała Piotrowi Palecznemu prestiżową nagrodę „Złotego Fryderyka”. Artysta jest odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 r. artysta został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W maju 2019 r. Rząd Japonii, za zasługi dla rozwoju relacji japoński-polskich w dziedzinie muzyki, przyznał Piotrowi Palecznemu jedno z najwyższych japońskich odznaczeń państwowych – Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy.