Peter Frankl 

Peter Frankl 

Wielka Brytania

Peter Frankl zyskał międzynarodową renomę będąc młodym pianistą w latach sześćdziesiątych. Po debiucie w Londynie w roku 1962 oraz debiucie w Nowym Jorku w roku 1967 wraz z Cleveland Orchestra dawał koncerty z wieloma orkiestrami w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Filadelfia, Boston, Waszyngton, Los Angeles, San Francisco, Pittsburgh), grał z filharmonikami berlińskimi, Orkiestrą Gewandhaus z Lipska, amsterdamską orkiestrą Concertgebouw, Orchestre de Paris, filharmonikami izraelskimi, wszystkim orkiestrami londyńskimi oraz wieloma orkiestrami z Europy oraz z innych części świata. Występował z znanymi dyrygentami m.in. z Abbado, Ashkenazym, Barbirolli, Blomstedtem, Boulezem, Chaillym, Davisem, Dorátim, Fischerem, Haitinkem, Kempe, Kertészem, Leinsdorfem, Maazelem, Masurem, Mutim, Sanderlingiem, Soltim czy Szellem.

W trakcie swych licznych tournee odwiedził Japonię, Australię, Nową  Zelandię oraz Afrykę Południową, grał recitale a także koncerty muzyki kameralnej. Ponad dwadzieścia razy występował podczas londyńskich koncertów BBC Promenade i regularnie brał udział w festiwalach w Edynburgu, Cheltenham, Aldeburghu, Verbier,  Kuhmo, Naantali czy Casals. Niewątpliwie wykonanie koncertu Brittena pod batutą kompozytora oraz koncert otwierający z Orkiestrą filharmoniczną prowadzoną przez Muti’ego transmitowany przez telewizję był jednym z ciekawszych występów podczas festiwalu w Edynburgu. Peter Frankl był solistą podczas festiwalu im. G. Enescu w Bukareszcie, występował wraz z budapesztańską orkiestrą festiwalową w trakcie jednego z ostatnich koncertów, na których dyrygował Yehudi Menuhin.

Peter Frankl regularnie odwiedza Stany Zjednoczone i bierze udział w organizowanych latem festiwalach w Aspen, Chautauqua, Hollywood Bowl, Marlboro, Norfolk, Ravinia, Santa Fé i Yellow Barn.  Przez wiele lat trio Frankl-Pauk-Kirshbaum podróżowało po całym świecie. Artysta często występuje z kwartetem smyczkowym, m.in. Amadeus, Bartók, Borodin, Fine Arts, Guarneri, Lindsay, Panocha, Takács, Tokyo and Vermeer. Prowadzi klasy mistrzowskie na całym świecie, w tym w Królewskiej Akademii Muzycznej oraz Royal College w Londynie, Akademii im. Liszta w Budapeszcie, w Instytucie Van Cliburn w Teksasie, w Berlinie, Madrycie, Pekinie, Hong Kongu i Seulu. Nagrał wiele płyt, m.in. kompletne utwory fortepianowe Schumanna i Debussy’ego (wraz z Andras Schiff repertuar na cztery ręce); obydwa koncerty Brahmsa, sonaty skrzypcowe – wraz z Kung Wha Chung; koncerty Mozarta, sonaty skrzypcowe oraz dzieła na cztery ręce – z Tamasem Vasarym, solowe dzieła Bartoka oraz utwory na skrzypce; kwintety Brahmsa, Schumanna, Dvoraka, Martinu.

Peter Frankl studiował na Akademii Franza Liszta w Budapeszcie u profesorów Hernádiego, Kodály oraz Weinera, zdobył pierwsze miejsca podczas kilku międzynarodowych konkursów. Mieszka w Londynie i należy do wykładowców Yale University School of Music. W uznaniu zasług uhonorowano go Krzyżem oficerskim oraz orderem zasłużonych dla Republiki Węgierskiej. Jest profesorem Honorowym Akademii Liszta.