Lilian Barretto

Lilian Barretto

Brazylia

Lilian Barretto studiowała w Brazylii pod kierunkiem Gilberto Tinettiego, Glorii Marii da Fonseca i Jacques’a Kleina. Uczęszczała także na zajęcia prowadzone przez prof. Jana Ekiera w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie od 1969 do 1970 r.

W tym czasie brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Annecy we Francji, gdzie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Amy Dommel-Dieny oraz Norberta Dufourcqa. Artystka jest laureatką wielu krajowych konkursów pianistycznych, m.in. Ogólnokrajowego Konkursu Pianistycznego w Bahia (Bahia National Piano Competition) w 1968 r.

W 1984 r. Lilian Barretto została odznaczona Krzyżem Zasługi przez Ministra Kultury Polski. W tym samym roku wzięła udział w Kongresie Kobiet Muzyków w Paryżu. Kolejne dwa lata spędziła w Royal Opera House w Londynie, kończąc kurs w zakresie produkcji artystycznej. Poza karierą solistyczną oraz kameralną, Lilian Barretto jest także dyrektorem dwóch teatrów w Rio de Janeiro: teatru Sala Cecilia Meireles oraz teatru miejskiego.

Artystka była członkiem jury podczas konkursu pianistycznego w Lizbonie w 2001 r., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Vianna de Motta oraz w 2009 r. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego BNDES w Rio de Janeiro.

W 2003 i 2004 r. artystka występowała podczas Festiwalu du Château de La Follie w Belgii oraz Festiwalu Lisztowskiego Grottammare we Włoszech. W 2004 r. uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Rapallo we Włoszech oraz Festiwalu Les Nuits Pianistiques w Marsylii, grając z Orkiestrą Filharmoniczną z Baden-Baden pod dyrekcją Wernera Stiefela. Występowała w Musée Debussy Saint-Germain-en-Laye we Francji, podczas festiwalu w Grottammare, San Benedetto del Tronto oraz na Festiwalu Pianistycznym Amiata we Włoszech oraz Festiwalu Château de la Follie w Belgii.