Jerome Rose 

Jerome Rose 

Stany Zjednoczone

Jeden z wybitnych amerykańskich pianistów, występujących w najważniejszych salach koncertowych na pięciu kontynentach. Złoty medalista

Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Busoniego, rozpoczął swoją międzynarodową karierę mając 20 lat. Jego katalog chwalonych przez krytykę nagrań

na płytach Monarch Classics zawiera koncerty Liszta z Orkiestra Filharmoniczną w Budapeszcie, Etiudy transcendentalne Liszta, komplet sonat Davidsbündlertänze i Kreislerian,a Schumanna, ostatnie trzy sonaty Beethovena oraz komplet ballad i fantazji Chopina.

Był uczniem Adolpha Ballera, gdy w wieku 15 lat zadebiutował z Orkiestrą San Francisco. Absolwent Mannes College i Juilliard School Music, uczył się u Leonarda Shure’a i Rudolfa Serkina w Marlboro. Był także stypendystą Fulbrighta w Wiedniu. Prowadził kursy mistrzowskie w Moskiewskim Konserwatorium, Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, „Mozarten” w Salzburgu, w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Był także częstym gościem w Konserwatorium Muzycznym Toho w Tokio (Japonia).

Pracuje w Mannes College of Music i jest Dyrektorem Międzynarodowego Instytutu i Festiwalu Instrumentów Klawiszowych, odbywającego się każdego lata w Nowym Jorku. Jego występy podczas Festiwalu zostały zarejestrowane przez WFMT Chicago jako ogólnoświatowa transmisja radiowa.

Jerome Rose występował z takimi orkiestrami jak Berlińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna w Monachium, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Symfoniczna Santa Cecilia w Rzymie. Jako częsty gość w Londonie wystąpił z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i Królewską Orkiestrą Filharmoniczną. W dodatku występował jako solista z większością amerykańskich orkiestr jak Orkiestra Symfoniczna w Chicago, Orkiestra Symfoniczna w San Francisco, Orkiestrami Symfonicznymi w Houston, Baltimore i Atlancie. Pod batutą takich dyrygentów jak Sir Georg Solti, Wolfgang Sawallisch, Sir Charles Mackerras, Stanisław Skrowaczewski, Sergiu Comissiona, David Zinman, Hans Vonk, Robert Spano i Christian Thielemann.