Emanuel Krasovsky

Emanuel Krasovsky

Izrael

Profesor fortepianu oraz muzyki kameralnej, przewodniczący wydziału pianistyki Szkoły Muzycznej Buchmann-Mehta na Uniwersytecie w Tel-Awiwie. Artysta  pełnił funkcję zastępcy dyrektora tej placówki. Współzałożyciel (1991), dyrektor artystyczny i członek organizowanych corocznie w Izraelu międzynarodowych pianistycznych klas mistrzowskich el-Hai International.

Urodzony w Wilnie na Litwie, studia ukończył w tamtejszym konserwatorium, a następnie kontynuował edukację w Rubin Academy of Music na Uniwersytecie w Tel Awiwie pod kierunkiem Mindru Katza. Jest także absolwentem Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem Ilony Kabos, Guido Agostiego oraz Ani Dorfmann. Studiując w Nowym Jorku uzyskał tytuły naukowy licencjata, magistra a następnie doktora sztuk muzycznych. Pracował z Aube Tzerko podczas festiwalu w Aspen.

Artysta zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę im. Giny Bachauer, pierwszą nagrodę podczas międzynarodowego konkursu Kongresu Nauczycieli Pianistyki w Nowym Jorku (New York Piano Teachers’ Congress international competition), nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Bachowskiego (International Bach Society). Artysta występował m.in. jako solista z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną prowadzoną przez Leonarda Bernsteina, Carlo Rizzi, Sidney’a Hartha. Wystąpił z recitalem podczas Festiwalu z Izraelu w Metropolitan Museum of Art oraz w Weill Recital Hall w Nowym Jorku, jak i w wielu miastach europejskich. Podczas obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Schuberta, artysta wykonał w Tel Awiwie trzy ostatnie sonaty wiedeńczyka, prezentując je także w Danii, Niemczech, Finlandii oraz na Węgrzech. Jego wykonania spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

Emanuel Krasovsky dawał recitale grając muzykę kameralną w Izraelu, Europie, USA oraz na Bliskim Wschodzie, współpracując ze skrzypkiem Isaakiem Sternem, wiolonczelistami Natalią Gutman i Yehudą Hanani, sopranistką Ileaną Cotrubas, flecistą Istvanem Matuzem i wieloma innym. Regularnie występuje także ze skrzypaczką Verą Vaidman. Wziął udział w międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej, Festiwalu Kfar Blum w Izraelu, Festiwalu Esbjerg w Danii, festiwalu muzyki, kameralnej Gotland i Sommarmusik pa Naset w Szwecji, w festiwalu St. Cyprien we Francji, festiwalu Dino Ciani we Włoszech oraz wielu innych. Był współzałożycielem i dyrektorem  odbywającego się co pół roku festiwalu muzyki kameralnej Zichron Yaacov w Izraelu.

Artysta wykładał i prowadził klasy mistrzowskie w Conservatoire Superieur National w Paryżu, w  Juilliard School oraz w Mannes International Keyboard Institute, a także podczas Festiwalu w Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie, Londynie, Moskwie, St. Petersburgu, Hong Kongu,  Sztokholmie, Helsinkach, Canberrze. Prowadzone przez niego 20 lipca 2011 roku klasy mistrzowskie w Yamaha Center w Nowym Jorku – organizowane w ramach Keyboard Institute and Festival były transmitowane przez Internet.

Emanuel Krasovsky był jurorem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie; konkursów w Leeds, Esther Honens w Calgary; AXA w Dublinie; Maj Lind w Helsinkach, w Tbilisi, Bremen, w USA w Oberlin; konkursu Boesendorfer/Schimmel; konkursu AMSA w Cincinnati (w roku 2000 był przewodniczącym Jury); Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego dla młodych pianistów  im. Rosalyn Tureck;  konkursu nauczycieli pianistyki w Nowym Jorku (York Piano Teachers’ Congress competition); konkursu im. Jose Iturbi w Valencji, konkursu Vladimira Horowitza, konkursu Mykola Lysenko w Kijowie, w Senigallia, Pinerolo (Włochy) oraz Canberrze. Wielu prowadzonych przez niego studentów odnosi sukcesy podczas międzynarodowych konkursów i dynamicznie rozwija swoje kariery  wykonawcze i pedagogiczne na całym świecie.