Einar Steen-Nøkleberg

Einar Steen-Nøkleberg

Norwegia

Einar Steen-Nøkleberg jest jednym z  ważniejszych pianistów norweskich. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. niemiecką nagrodę  Hochschulwettbewerb, nagrodę w Norweskim Konkursie Pianistycznym w roku 1972, nagrodę przyznaną w 1975 roku przez krytyków za najlepsze wykonanie roku (koncert fortepianowy Griega), nagrodę za Norweskie Nagranie Roku w 1976 roku za recital utworów norweskich kompozytorów barokowych, nagrodę Lindemana („Wykonawca roku”) przyznaną w 1984 roku, nagrodę im. Grieg’a otrzymanąj w  1985 roku (Bergen) i w 1992 roku (Oslo). Einar Steen-Nøkleberg jest kawalerem Orderu Św. Olafa przyznawanego przez króla Norwegii za zasługi na rzecz muzyki w Norwegii.

W latach 1975 -1981 Einar Steen-Nøkleberg był profesorem pianistyki w  Staatliche Hochschule für Musik w Hanowerze, stając się dzięki tej nominacji najmłodszym profesorem w tym kraju. W roku 1994 artysta powrócił do Hochschule für Musik, gdzie wykładał do roku 2012. W trakcie trwania swej międzynarodowej kariery Einar Steen-Nøkleberg wystąpił z wieloma solowymi recitalami w Londynie, Paryżu, Berlinie, Tokio, Moskwie, Meksyku, Nowym Jorku, Hamburgu i Kopenhadze. Kilkukrotnie udał się na tournée do U.S.A. i byłego Związku Radzieckiego. Koncertował m.in. z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Warszawską Orkiestrą Filharmoniczną, z Copenhagen Royal Chapel, z Chińską Orkiestrą Filharmoniczną, Pekin, Yumiori Philharmonic Orchestra oraz  stacją nadawczą NHK w Tokio oraz Orkiestrami Filharmonicznymi w Oslo i Bergen. Nagranie koncertu Griega z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną zostało uznane przez BBC Saturday Review za najlepszą wersję tego wielokrotnie nagrywanego koncertu.

Einar Steen-Nokleberg  specjalizuje się w interpretacji muzyki Edwarda Griega. W ostatnim czasie dokonał dla Naxos Records monumentalnego nagrania wszystkich utworów Griega przeznaczonych na fortepian, zestaw obejmuje 14 płyt CD i cieszy się międzynarodowym uznaniem. Obecnie pracuje nad dziełami na fortepian H. Kjerulfa (3 płyty CD) nagrywanymi dla Simax Classics oraz utworami fortepianowymi Saeveruda (5 płyt CD) nagrywanymi dla Naxos. Artysta napisał także książkę dotyczącą interpretacji muzyki Griega.

Zasiada jako członek jury podczas konkursów pianistycznych na całym świecie i prowadzi klasy mistrzowskie w Austrii i Szwajcarii.