Daejin Kim

Daejin Kim

Republika Korei

DAEJIN KIM zasłużenie cieszy się pozycją jednego z czołowych pianistów i pedagogów w Korei. W roku 1985 zdobył pierwszą nagrodę podczas  prestiżowego VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Roberta Casadesusa (obecnie konkurs w Cleveland). W roku 1986 debiutował w Nowym Jorku, otrzymując wyjątkowo przychylne recenzje od krytyka gazety The New York Times, który napisał: „Daejin Kim pokazał, że opanował wszystkie elementy sztuki pianistycznej niezbędne do rozpoczęcia kariery solowej”. Od tego  momentu Kim dawał recitale i koncertował z orkiestrami w największych miastach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji.

W roku 1994 profesor Kim wraz z rodziną przeniósł się do Korei. Od tego czasu jest on najlepszym, choć rzadkim, przykładem artysty, który godzi występy z pracą pedagogiczną.

Jego klasy mistrzowskie cieszą się międzynarodowym uznaniem, a on w tym samym czasie nie rezygnuje z kariery koncertowej. Wspomnieć warto wiekopomny już, jednodniowy występ, w trakcie którego zaprezentował wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena (2001) oraz pełen cykl koncertów fortepianowych Mozarta (2002-2004). Ostatnio pojawił się jako solista grając z Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Narodową Orkiestrą RTE z Dublina oraz Orkiestrą Symfoniczną Sapporo w sali koncertowej Suntory Hall w Japonii.

Jego dyskografia obejmuje 2 koncerty fortepianowe Mozarta (KV 488 i KV 453) podczas których od fortepianu dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (Sony Label).

W 2002 roku Koreańskie Stowarzyszenie Muzyczne uznało go „Profesorem Roku”, a w 2006 otrzymał tytuł „Artysty Roku”, przyznany przez Ministerstwo Kultury Korei.

Prof. Kim był jurorem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. im. Clary Haskil, w Cleveland, Ettlingen, Sendai, Konkursu PTNA, im. Paderewskiego w Bydgoszczy, im. Rachmaninowa w Moskwie.

Jego studenci wygrywają nagrody na wielkich międzynarodowych konkursach – im. Rubinsteina, im. Busoniego, im. Viottiego, w Ettlingen, Oberlin, Cleveland, Sendai. Ostatnio jego student z Korean National University,  Sun-Wook Kim, zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Clary Haskil (2005) i I nagrodę w Leeds (2006).

Daejin Kim odbył studia pod kierunkiem Martina Canina w nowojorskiej Juilliard School, osiągając kolejno stopnie Master i Doktor.

Aktualnie jest profesorem w Narodowym Koreańskim Uniwersytecie Artystycznym. Jest  związany z the Manhattan School of  Music i uczy w Yale University jako Woodward Fellow.