Arie Vardi

Arie Vardi

Izrael

Artysta urodzony w Izraelu, rozpoczął karierę artystyczną w wieku piętnastu lat, błyskawicznie zyskując światową renomę. Po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim w Izraelu wystąpił z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Zubina Mehty. Dzięki zwycięstwu w Międzynarodowym Konkursie im. George’a Enescu w Bukareszcie artysta miał możliwość koncertowania w całej Europie.

Studiował równolegle w Rubin Academy oraz na wydziale prawa Uniwersytetu w Tel Awiwie. Vardi kontynuował edukację pianistyczną w Bazylei pod kierunkiem Paula Baumgartnera, studiował także kompozycję u Pierre’a Bouleza oraz Karlheinza Stockhausena.

Artysta wielokrotnie występował jako solista, grając z uznanymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak: Semyon Bychkov, Sergiu Commissio[1]na, Lukas Foss, Kurt Masur, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Paul Paray, Paul Sacher, Gustavo Dudamel czy David Zinman.

Odbył tournée po Europie Wschodniej i Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Dalekim Wschodzie, Australii i Japonii.

Podczas swojego pierwszego tournée w Rosji w 1992 r. dyrygował m.in. w Moskwie i Sankt Petersburgu. Vardi występuje regularnie jako solista-dyrygent, wykonał wszystkie koncerty Johanna Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta, część z nich na Hammerfluegel.

W ostatnim czasie artysta specjalizuje się w muzyce impresjonizmu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. Jego nagrania dla RCA Records zdobyły międzynarodowe uznanie i nagrody. W szerokim repertuarze artysty znalazły się także utwory kompozytorów izraelskich, wiele z nich dedykowano artyście. Oprócz kariery koncertowej, Arie Vardi jest profesorem fortepianu w Hochschule für Musik w Hanowerze oraz w Rubin Academy of Music na Uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie pełni także funkcję dyrektora oraz kierownika wydziału fortepianu.

Ponad 30 studentów Arie Vardiego zdobyło pierwsze nagrody podczas konkursów międzynarodowych. Artysta jest osobą powszechnie rozpoznawalną, m.in. dzięki programowi telewizyjnemu „Master Classes”, realizowanemu wraz z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, w którym pełni rolę dyrygenta i prowadzącego, a także dzięki najnowszej produkcji telewizyjnej zatytułowanej „Intermezzo z Arikiem”.

Artysta zasiada jako członek jury podczas najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Konkursu im. Van Cliburna, Konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie, Konkursu Beethovena w Wiedniu oraz Bonn, Konkursu ARD, konkursów w Sydney, Pekinie, Cleveland i Hamamatsu, a także w Mediolanie, Salt Lake City, Santander, Tokio i Seulu. Jest doradcą artystycznym oraz przewodniczącym jury podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina.

Vardi prowadził kursy mistrzowskie oraz wykłady-recitale w Juilliard School of Music, Konserwatorium Paryskim, Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego, Królewskiej Akademii Muzycznej i wielu innych ośrodkach muzycznych. W sezonie 2001 artysta dyrygował serią pięciu koncertów z Izraelską Orkiestrą Kameralną. Seria, zatytułowana „Koncerty fortepianowe”, to dwanaście koncertów obejmujących muzyczną literaturę od Bacha aż po utwory skomponowane w XXI w. W sezonie 2004–2005 artysta stworzył nowy, weekendowy program wraz z filharmonikami izraelskimi zatytułowany „Poranne Intermezzo”, gdzie pojawia się w roli dyrygenta i prezentera.

W 2004 r. artysta otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Izraela za całokształt dorobku.