Agustin Anievas

Agustin Anievas 

Stany Zjednoczone

Amerykański pianista specjalizujący się w wykonaniach dzieł Fryderyka Chopina, Franza Liszta oraz Sergieja Rachmaninowa.

Urodzony w Nowym Jorku w rodzinie o hiszpańsko-meksykańskich korzeniach. Edukację pianistyczną rozpoczął przed ukończeniem czwartego roku życia, natomiast  pierwszy recital zagrał przed ukończeniem piątego roku życia. Jako dwunastolatek wystąpił z poważnym recitalem w Palace of Fine Arts w Mexico City, a w wieku 18 zadebiutował w Nowym Jorku, występując z Little Orchestra Society.

Studiując pod kierunkiem Eduarda Steuermanna i Adele Marcus w Juilliard School w roku 1958 uzyskał tytuł licencjata, a potem magistra w dziedzinie nauk ścisłych. Zwycięzca wielu konkursów oraz laureat wielu nagród m.in.  Michaels Memorial Award oraz nagrody ufundowanej przez Concert Artists Guild w Nowym Jorku, która to instytucja zaoferowała artyście zagranie debiutanckiego recitalu w Nowym Jorku w roku 1958.

Zdobywając w roku 1961 główną nagrodę w trakcie pierwszego międzynarodowego konkursu pianistycznego im. Dimitri Mitropoulosa, artysta rozpoczął karierę międzynarodową, grając w kulturalnych centrach Europy, Ameryki Południowej oraz Azji. Grał recitale i koncertował z takimi orkiestrami jak Londyńska Orkiestra Filharmoniczna, New Philharmonia, Orkiestra Symfoniczna BBC, niemieckimi orkiestrami radiowymi, Filharmonikami Nowojorskimi, Orkiestrą Filharmoniczną z Hong Kongu, Orkiestrą Symfoniczną z Meksyku, Filharmonikami z Chicago, Los Angeles i Brukseli. Wytwórnia płytowa EMI posiada katalog wykonań artysty.

Gra Anievasa charakteryzuje się lekkością oraz wirtuozerią, a ciepły dźwięk oraz wrażliwość muzyczna pozostają zawsze w służbie kompozytora.

Kierując Wydziałem Pianistyki oraz będąc profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Brooklyn College, wysiłki artysty skupiają się na propagowaniu dorobku i pogłębieniu rozumienia wielkich klasyków pianistyki wśród młodych muzyków i studentów. Dodatkowo, artysta dokłada starań, aby dobrze przygotować publiczność do odbioru tego typu muzyki.

Obecnie, oprócz pracy na rzecz zarządu Narodowej Fundacji im. F. Chopina i Konkursu w Miami na Florydzie jest członkiem jury konkursów fortepianowych organizowanych na całym świecie. W tym sezonie pracuje w Azji, występując z recitalami i udzielając lekcji mistrzowskich podczas festiwalu pianistycznego w Pekinie.