Festiwal Paderewskiego w Bydgoszczy

FESTIWAL PADEREWSKIEGO

Bydgoszcz, 18-24.10.2023 r.

Festiwal Paderewskiego to święto Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Pierwsza edycja Festiwalu łączyć będzie sfery popularno-naukowe z artystycznymi. Składać będzie się z serii wykładów na temat Ignacego Jana Paderewskiego i historii działalności Towarzystwa Muzycznego oraz recitalów fortepianowych. Festiwal Paderewskiego będzie przestrzenią dla młodych artystów, laureatów międzynarodowych konkursów muzycznych. Celem Festiwalu będzie uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty, kompozytora, polityka – jednego z Ojców polskiej niepodległości. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu będzie wolny.

Festiwal Paderewskiego to cztery niezwykłe wydarzenia, organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz firmą Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy spółka z o.o. 

Festiwal dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Telewizja Polska S.A. oddział
w Bydgoszczy oraz Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Festiwal nie mógłby się odbyć bez wsparcia firm Solbet Sp.  z o.o., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy spółka z o.o. oraz VauPe sp. z o.o.

Festiwal Paderewskiego zainaugurowany zostanie 18 października 2023 w Collegium Copernicanum UKW.  Dr hab. Barbara Mielcarek – Krzyżanowska z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pokaże nam nieznane oblicze Ignacego Jana Paderewskiego. Wieczór zakończy recital znanego bydgoskiej publiczności Mateusza Krzyżowskiego, laureata I nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy z 2022 roku.

19 października 2023 w Collegium Copernicanum UKW odbędzie się spotkanie autorskie z dr hab. Aleksandrą Kłaput-Wiśniewską, profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, autorką książki „Ludzie z dobrego towarzystwa”, przedstawiającej historię Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Po wykładzie usłyszymy recital fortepianowy w wykonaniu Danylo Saienko, laureata III nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy z 2022 roku.

21 października 2023 Festiwal przenosi się do siedziby Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. O godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Martenką – autorem cyklu książek „Wielki akord”, w których opisał swoje wspomnienia i stronę organizacyjną Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. I. J. Paderewskiego z perspektywy ich wieloletniego Dyrektora. O godzinie 18:00 sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego wypełni się dźwiękami dzieł fortepianowych w wykonaniu Avery Gagliano,  laureatki X Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Miami, organizowanego przez Chopin Music Foundation.

Festiwal zakończy się 24 października 2023 w Hali Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Ostatni recital fortepianowy zostanie wykonany przez Alexandra Agate – laureata Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Los Angeles, organizowanego przez Paderewski Music Society. 

FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków:

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY FESTIWALU:

             

PATRONAT MEDIALNY:

             

 

MECENASI WYDARZENIA:

                                          

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie