Vanessa Latarche

Vanessa Latarche

Przewodnicząca Jury

Wielka Brytania

Vanessa Latarche ukończyła studia w Royal College of Music. Edukację kontynuowała w USA i we Francji. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz stypendiów.

Koncertowała w Europie, w Stanach Zjednoczonych, na Dalekim Wschodzie. Uczestniczyła w wielu festiwalach w Wielkiej Brytanii, m.in.: w Cheltenham, Harrogate i Huddersfield. Jej zainteresowanie muzyką Bacha zaowocowało wykonaniem wszystkich 48 preludiów i fug podczas Międzynarodowego Festiwalu w Lichfield w 1992 r. Podczas tego wydarzenia artystka występowała cztery dni pod rząd. Grała jako solistka u boku znanych brytyjskich orkiestr, m.in.: orkiestry Filharmoników Królewskich z Liverpoolu, Orkiestry BBC, Walijskiej Orkiestry Symfonicznej, współpracowała z wieloma czołowymi dyrygentami. Jest artystką marki Steinway.

Od ponad 30 lat utwory w jej wykonaniu nadaje BBC Radio 3, a także BBC World Service oraz BBC Radio 4. Vanessa Latarche zasiadała w jury wielu międzynarodowych konkursów w Chinach, Rosji, Kazachstanie, Serbii, we Włoszech, Nowej Zelandii i Hongkongu. Pianistka zasiadała także w jury finału konkursu organizowanego przez BBC Młody Muzyk Roku w kategorii instrumenty klawiszowe. W 2007 r. była konsultantką podczas programu Classical Star nadawanego przez BBC TV.

Artystka regularnie udziela lekcji mistrzowskich, m.in.: w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, w Akademii Sztuk Scenicznych w Hongkongu, w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju, w Konserwatorium Centralnym w Pekinie, w Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang, w Kolegium Muzycznym w Tokio, na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, a także w wielu innych konserwatoriach i szkołach w Wielkiej Brytanii. Pełni funkcję doradcy w szkole muzycznej założonej przez Lang Langa oraz w organizacji Lang Lang Music World w Shenzhen, w Chinach, gdzie pełniła także funkcję zastępcy przewodniczącego.

Od września 2005 r. Vanessa Latarche jest przewodniczącą sekcji instrumentów klawiszowych w Royal College of Music, gdzie przez 14 lat nauczała gry na fortepianie. W 1997 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego.

Jest uznanym pedagogiem, którego uczniowie odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Artystka uzyskała tytuł członka honorowego Royal College of Music za wybitne zasługi dla muzyki. Tytuł został nadany przez Jego Królewską Wysokość Księcia Walii w maju 2010 r. We wrześniu 2011 r. Vanessa Latarche objęła katedrę w Royal College of Music, uzyskując tytuł Kierownika Międzynarodowych Studiów Instrumentów Klawiszowych. W 2017 r. została dodatkowo mianowana zastępcą dyrektora do spraw współpracy z wydziałami w Chinach, co wiąże się z koordynowaniem prac Royal College of Music w Londynie z instytucjami w Chinach, w szczególności wspólnie zarządzanym instytutem w Szanghaju.