Alberto Nosè

Alberto Nosè

Włochy

Alberto Nosè jest profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Weronie, prowadzi także zajęcia w International Accademia Amadeus w Valeggio sul Mincio we Włoszech.

Alberto Nosè rozpoczął swoją edukację muzyczną w Konserwatorium w Weronie. Studia kontynuował w Imola International Piano Academy. Do rozwoju muzycznego artysty przyczyniły się także studia pod kierunkiem Maurizio Polliniego, Murraya Perahii, Andrzeja Jasińskiego, Paula Badury-Skody, Michael Beroffa, Alexandra Lonquicha, Arie Vardiego, Fou Ts’onga oraz Karla-Heinza Kämmerlinga.

W świecie muzyki zaistniał już w wieku jedenastu lat zdobywając pierwszą nagrodę podczas międzynarodowego konkursu pianistycznego Jugend für Mozart w Salzburgu.

Pianista prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie, prowadził zajęcia gościnnie w Konserwatorium Muzycznym w Genewie oraz w Akademii Sibeliusa w Helsinkach, Mannes College of Music w Nowym Jorku oraz w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Jego debiutancki album dla Piano le Magazine prezentujący dzieła Brahmsa, Chopina, Liszta and Prokofiewa został wyróżniony licznymi nagrodami, m.in.: CHOC du Monde de la Musique oraz La Clef przyznanej przez magazyn ResMusica. Natomiast album CD z sonatami J. Ch. Bacha, wykonanymi na współczesnym instrumencie, wydany przez Naxos, zostały wyemitowane przez Radio France, BBC 3, Radio 4 Netherlands, Radio New Zealand, ABC Classic FM USA i Australia. Jego trzeci album zawierający Etiudy symfoniczne Schumanna oraz muzykę z baletu Romeo and Julia Prokofiewa, nagrany dla wydawnictwa Harmonia Mundi zdobył nagrodę Diapason d’Or. Od 2019 r. jest założycielem, dyrektorem artystycznym i producentem niezależnej wytwórni Amadeus Sound Project. Wytwórnia wydaje wszystkie nowe projekty artysty.

Alberto Nosè zasiadał w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi w Kijowie, Tbilisi, Nowym Jorku, Hong Kongu, Helsinkach, Budapeszcie, Grazu, Ljubljanie, Warszawie. Artysta jest także współzałożycielem Międzynarodowego Konkursu Amadeus w Lazise we Włoszech.

Artysta zdobył także główne nagrody podczas konkursów Piano Masters w Montecarlo, Concert Artists w Nowym Yorku, Paloma O’Shea w Santander, Long-Thibaud w Paryżu, Maj Lind w Helsinkach oraz Busoni w Bolzano. W 2000 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Fryderyka Chopina, co dało początek jego karierze solowej na scenach całego świata oraz zainicjowały współpracę z najbardziej znaczącymi orkiestrami (London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, Philharmonique de Radio France, Sinfonica de Madrid) w najznamienitszych salach koncertowych takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Southbank Centre w Londynie, Konzerhaus w Berlinie, Théâtre du Châtelet oraz Salle Pleyel w Paryżu, Auditorium w Madrycie, Mozarteum w Salzburgu, Suntory Hall w Tokio, City Hall w Hong Kongu, Bellas Artes w Meksyku, Teatro Colon w Buenos Aires, La Fenice w Wenecji oraz Santa Cecilia w Rzymie.

Gazeta The New York Times scharakteryzowała Alberto Nosè jako „artystę dysponującego imponującą biegłością techniczną, który olśniewa i czaruje wyszukanym dźwiękiem”. Alberto Nosè należy do grona najczęściej nagradzanych pianistów swojego pokolenia.