II Konkurs 1986

KONKURS PADEREWSKIEGO

II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego

Bydgoszcz, 16 – 26 października 1986

Znaleźli się w środowisku muzycznym Bydgoszczy ludzie, dla których muzyka Paderewskiego była żywa i godna popularyzacji. Wznowienia konkursowych zmagań podjęli się tym razem: Jerzy Sulikowski, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku oraz redaktor „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” Henryk Martenka. Organizacji i sfinansowania konkursu podjęły się: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego oraz Urząd Wojewódzki i Urząd Miejski w Bydgoszczy. Konkurs odbył się w dniach 16 – 26 października 1986 roku w sali FP.

Do konkursu zgłosiło się 27 kandydatów reprezentujących wszystkie ważniejsze ośrodki akademickie (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Katowice, Wrocław, Bydgoszcz). Do eliminacji przystąpiło 19 uczestników.

Otwarcie konkursu nastąpiło 16. października 1986 roku, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej. Profesor Marian Marek Drozdowski z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił odczyt pt. „Miejsce I. J. Paderewskiego w polskiej kulturze muzycznej i politycznej”. Po odczycie tenor Jerzy Knetig wykonał cykl pieśni Paderewskiego do słów Catulle’a Mendesa op. 22. Soliście akompaniowała na fortepianie Maria Rydzewska.

JURY II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego:

  • Jerzy Sulikowski – Przewodniczący Jury
  • Regina Smendzianka
  • Włodzimierz Obidowicz
  • Zbigniew Szymonowicz
  • Zbigniew Śliwiński
    Tadeusz Żmudziński
  • Andrzej Tatarski
  • Czesław Stańczyk
  • Janusz Olejniczak

W przesłuchaniach jako obserwator uczestniczył prof. Andrzej Jasiński z Akademii Muzycznej w Katowicach.

LAUREACI II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego:

I miejsce – Wojciech Kocyan – 110.000 zł.

II miejsce – Andrzej Janaszek – 85.000 zł.

III miejsce – nie przyznano

IV nagroda – Marek Wysocki – 50.000 zł

V nagroda – Joanna Szczepaniak – 45.000 zł

VI nagroda (ex equo):

Tamara Granat – 40.000 zł

Maciej Zagórski – 40.000 zł

Andrzej Janaszek otrzymał nagrodę specjalną, w wysokości 30.000 zł, za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego oraz nagrodę Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł, za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą .

Wojciech Kocyan otrzymał nagrodę Waldemara Malickiego w wysokości 15.000 zł, za najlepsze wykonanie rapsodii Liszta oraz nagrodę „Jeunesse Musicales” w wysokości 10.000 zł – jako najmłodszy uczestnik konkursu.