FESTIWAL PADEREWSKIEGO – MARTENKA | GAGLIANO – 21.10.23

sobota, 21 października 2023

sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego
ul. ks. P. Skargi 7, Bydgoszcz

godz. 17:00

Spotkanie z Henrykiem Martenką, wieloletnim Dyrektorem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, autorem cyklu książek „Wielki akord”

godz. 18:00

Recital fortepianowy Avery Gagliano, laureatki X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Miami, organizowanego przez Chopin Music Foundation

Program:

Jan Sebastian Bach:

  • Suita francuska Es-dur, BWV 815,

Ludwig van Beethoven:

  • Sonata fortepianowa D-dur, Op. 28 nr 15,

Ignacy Jan Paderewski:

  • Nokturn B-dur, Op. 16 nr 4,

Robert Schumann:

  • Humoresque, Op. 20

WSTĘP WOLNY

Avery Gagliano

Urodziła się 16 lipca 2001 r., jest studentką Curtis Institute of Music w USA, obecnie w klasie Roberta McDonaldsa i Gary’ego Graffmana, wcześniej – Mariny Alekseyevej i Jonathana Bissa. Jest laureatką I miejsca i nagrody za wykonanie koncertu Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w USA (2020), Konkursu Vana Cliburna dla Młodych Pianistów, Konkursu Koncertowego Festiwalu w Aspen i Festiwalu MostArts Festival. Avery jest oddanym muzykiem kameralnym, regularnie dzieli scenę z zespołami takimi jak Balourdet Quartet i Jupiter Symphony Chamber Players. Występowała jako solistka i kameralistka na renomowanych scenach koncertowych i uznanych festiwalach, w tym Verbier Festival, Gilmore Festival, Bravo!Vail Festival, Ravinia Festival, Aspen Music Festival, Swiss Alps Classics Festival, Carnegie Hall, Filharmonii Narodowej, Cavatina Hall, Louis Vuitton Foundation, Salle Cortot i WQXR Greene Space. Jako solistka, występowała z towarzyszeniem zespołów takich jak Aspen Philharmonic Orchestra, Tuscarawas Philharmonic, MostArts Festival Orchestra, Oregon Mozart Players, Bravura Philharmonic Orchestra i Symphony in C.

Henryk Martenka

Honorowy Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego (1986, 1998, 2004, 2007, 2010, 2013, 2016, 2019) – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (polonistyka i filologia klasyczna, 1981) i Warszawskiego (edytorskie studia podyplomowe, 1986). Od 1982 roku w Bydgoszczy. Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny; felietonista, tłumacz, wydawca. W latach 1982-1990 kierownik działu muzycznego w wydawnictwie „Pomorze”. W 1987 stypendysta „Japan Foundation” w Japonii. Założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Operowego w Bydgoszczy (1985). W tym samym roku wraz z pianistą, prof. Jerzym Sulikowskim, reaktywował Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. Inicjator i dyrektor Międzynarodowych Warsztatów Perkusyjnych w Bydgoszczy (1989-94), Letnich Polonijnych Warsztatów Artystycznych w Bydgoszczy, 1990. Zainspirował powstanie Towarzystwa im. Paderewskiego w Los Angeles, 2007; członek jego Advisory Board. Inicjator letniej akademii „Paderewski Piano Academy”, unikatowego masterclass dla pianistów z udziałem orkiestry symfonicznej. 

FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków:

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY FESTIWALU:

             

PATRONAT MEDIALNY:

             

 

MECENASI WYDARZENIA:

                                          

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie