FESTIWAL PADEREWSKIEGO – KŁAPUT-WIŚNIEWSKA | SAIENKO – 19.10.23

czwartek, 19 października 2023

Collegium Copernicanum UKW
ul. Mikołaja Kopernika 1, Bydgoszcz

godz. 17:00

 Spotkanie autorskie z dr hab. Aleksandrą Kłaput-Wiśniewską prof. AMFN, autorką książki „Ludzie z dobrego towarzystwa”

godz. 18:00

Recital fortepianowy Danylo Saienko, laureata III nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Program:

François Couperin:

 • La Couperen
 • L’Eangegante

Joseph Haydn:

 • Sonata c-moll hob XVI

César Franck:

 • Preludium, chorał i fuga

Ignacy Jan Paderewski:

 • Au soir op. 10 no. 1
 • Scherzino op. 10 no. 3
 • Sarabande op. 14 no. 2

Ignacy Friedman:

 • Etiudy op. 63 No.1, 2
 • Preludium op.8 No. 1, 2
 • Ballada op. 66

Béla Bartok:

 • Sonata Sz. 80

WSTĘP WOLNY

Danylo Saienko

Urodził się w 1991 roku we Lwowie (Ukraina). Jego pierwszym nauczycielem fortepianu był Yuriy Moysyak w Liceum Muzycznym imienia Solomiya Krushelnytska. Absolwent Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie w klasie profesora Józefa Ermina. Studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u prof. Anny Vinnizki oraz w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku u profesora Mattiasa Kirschnereita. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, takich jak XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – III nagroda, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Ile de France – I nagroda, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Colefemmina – I nagroda oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J. Krogulskiego w Tarnowie – I nagroda. Danylo aktywnie koncertuje solo oraz z orkiestrami na Ukrainie i w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Polska, Włochy, Szwajcaria, Grecja, Hiszpania, Rumunia, Francja, Słowacja i Norwegia.

Aleksandra Kłaput-Wiśniewska

Teoretyk muzyki (1991), dr historii (2004), profesor uczelni w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierownik działającej przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku – Pracowni Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną i publicystyczną. W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy realizuje zajęcia z historii muzyki, literatury muzycznej, literatury wokalnej z historią wokalistyki, metodologii pracy naukowej, seminarium krytyki i prelekcji. Krąg jej zainteresowań tworzą zagadnienia związane z szeroko rozumianą kulturą muzyczną na Pomorzu i Kujawach od wieku XIX po czasy najnowsze, problematyką polsko-niemieckich relacji w kulturze regionu w XX wieku, zagadnieniami muzyki w mediach oraz twórczością wokalno-instrumentalną kompozytorów polskich XX i XXI w. Bierze czynny udział w krajowych i międzynarodowych sesjach i konferencjach naukowych, a także projektach popularno-naukowych. Współpracuje z regionalną prasą, radiem i TV.

FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków:

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY FESTIWALU:

             

PATRONAT MEDIALNY:

             

 

MECENASI WYDARZENIA:

                                          

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie