Urodziła się w Fukuoka w zachodniej Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, dzięki zaangażowaniu matki - jej pierwszego nauczyciela. Kolejnymi profesorami, rozwijajšcymi talent Yamaoki byli prof. Yoichiro Miyake, Leo Sirota i Kazuko Yasukawa. W ósmym roku życia pianistka zagrała Koncert A - dur, K. 488 Mozarta wraz z Japońską Orkiestrą Radiową. Jako jedenastoletnia dziewczynka uczestniczyła w recitalach, by następnie jako solistka grać z orkiestrami, zespołami muzyki kameralnej i brać udział w nagraniach radiowych. Zdobywczyni nagrody 20. Japońskiego Konkursu Muzycznego w 1951 roku. Odznaczona przez rząd francuski "Chevalier de L'Ordre des Arts et des Lettres" w 1983 roku i "Officier dans L'Ordre des Arts et des Letters" w 1998 roku. Uhonorowana Nagrodą Kultury w Jokohamie w 1990 roku.

Yuko Yamaoka zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pełni ważne obowiązki w organizacjach społecznych. Jest członkiem Rady Edukacji w Jokohamie (1996 - 2003), członkiem zarządu Fundacji Promocji Kultury w Jokohamie, instruktorem na Uniwersytecie Toho Gauken i w Junior College, członkiem zarządu Stowarzyszenia Japońskich Nauczycieli Klasy Fortepianu, przewodniczącą zarządu Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego w Jokohamie i przedstawicielką Yamate Geteza Piano Festival.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie