Urodził się w Rzymie. Wykształcenie zdobył w Konserwatorium Santa Cecilia u profesora Renzo Silvestriego. Zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Genewie w roku 1950 i nagrody Busoniego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Busoniego w Bolzano w 1952 roku, zapoczątkowało jego pianistyczną karierę nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie.

Od 1954 roku koncertował w wielu krajach Europy, we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Grał w najbardziej znanych i prestiżowych centrach muzycznych, takich jak La Scala, Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Wiedniu czy Tonhalle w Zurychu, pod batutš Maazela, Celibidache, Abbado, Giullini, Jochuma i innych.


W 1959 roku, podczas wizyty w Kairze, Perticaroli poznał Arama Chaczaturiana, z którym wyruszył w trasę koncertową po krajach Orientu. Na zaproszenie Johna Barbirollego przygotował i zrealizował koncerty wraz z Hallz Orchestra w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Anglii, grając pod batutą Maestra Barbirollego.

Sergio Perticaroli jest również aktywnym, zaangażowanym w pracę ze studentami, pedagogiem, kierownikiem Wydziału Fortepianu na Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie. Od 1977 roku prowadzi kursy mistrzowskie w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie