Dan Zhaoyi jest sławnym profesorem fortepianu z Chin. Był profesorem w Konserwatorium Muzycznym

w Sichuan w latach 1964-1995, a obecnie uczy w Shenzhen Arts School. Jego ojciec był doktorem medycyny, który kochał muzykę i wpłynął na zainteresowania muzyczne swoich dzieci. Dan Zhaoyi, mając 14 lat podjął naukę w Szkole Muzycznej w Sichuan, w klasie fortepianu prof. On Huixiana i Lin Ruizhi. W 1960 wyjechał do Pekinu, aby studiować u prof. Zhou Guangren, która założyła fundację dla wspierania jego pianistycznego rozwoju. W 1964 ukończył studia na Konserwatorium Muzycznym w Sichuan.


W ciągu swych ponad 30 lat doświadczeń pedagogicznych wykształcił wielu młodych pianistów. Szczególnie w ostatnich dziesięciu latach grupa jego wspaniałych, młodych wychowanków zdobywała nagrody w ważnych międzynarodowych konkursach pianistycznych, ukazując klasę profesora.


Do jego najwybitniejszych studentów należą Li Yundi, Chen Sa i Zuo Zhang. Jego wychowankowie wygrali 34 międzynarodowe konkursy pianistyczne, zdobywając m.in.11 pierwszych miejsc podczas Chińskiego Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów, Konkursu Pianistycznego dla Młodych Artystów oraz Junior Group im. Giny Bachauer, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. V. Kraineva na Ukrainie, Konkursu dla Młodych Muzyków im. Czajkowskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie w 2000 roku Li Yundi otrzymał I nagrodę, a Chen Sa - czwartą, po tym jak w 1996 roku zdobyła IV nagrodę na Konkursie w Leeds. Są to pierwsi Chińczycy, którzy wygrali tak wysokie nagrody.


Za wybitne osiągnięcia w nauczaniu Dan Zhaoyi uhonorowany został wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m.in. tytułem " National Outstanding Educator” (Narodowy Wybitny Nauczyciel), “Excellent Teacher” (Wybitny Nauczyciel), otrzymał honorowy certyfikat międzynarodowej kultury oraz pamiątkowy złoty medal.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie