JEROME ROSE, jeden z wybitnych amerykańskich pianistów, występujących w najważniejszych salach koncertowych na pięciu kontynentach. Złoty medalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Busoniego, rozpoczął swoją międzynarodową karierę mając 20 lat. Jego katalog chwalonych przez krytykę nagrań na płytach Monarch Classics zawiera koncerty Liszta z Orkiestra Filharmoniczną w Budapeszcie, Etiudy transcendentalne Liszta, sonaty, Davidsbündlertänze i Kreisleriana Schumanna, ostatnie trzy sonaty Beethovena oraz komplet ballad i fantazji Chopina.


Był uczniem Adolpha Ballera, gdy w wieku 15 lat zadebiutował z Orkiestrą San Francisco. Absolwent Mannes College i Juilliard School Music, uczył się u Leonarda Shure'a i Rudolfa Serkina w Marlboro. Był także stypendystą Fulbrighta w Wiedniu. Prowadził kursy mistrzowskie w Moskiewskim Konserwatorium, Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, „Mozartem” w Salzburgu, w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Był także częstym gościem w Konserwatorium Muzycznym Toho w Tokio (Japonia). Pracuje na Mannes College of Music i jest Dyrektorem Międzynarodowego Instytutu i Festiwalu Instrumentów Klawiszowych, odbywającego się każdego lata w Nowym Jorku. Jego występy podczas Festiwalu zostały zarejestrowane przez WFMT Chicago jako ogólnoświatowa transmisja radiowa.


Jerome Rose występował z takimi orkiestrami jak Berlińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna w Monachium, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Symfoniczna Cecilia Santa w Rzymie. Jako częsty gość w Londonie wystąpił z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i Królewską Orkiestrą Filharmoniczną. W dodatku występował jako solista z większością amerykańskich orkiestr jak Orkiestra Symfoniczna w Chicago, Orkiestra Symfoniczna w San Francisco, Orkiestrami Symfonicznymi w Houston, Baltimore i Atlancie. Pod batutą takich dyrygentów jak Sir Georg Solti, Wolfgang Sawallisch, Sir Charles Mackerras, Stanisław Skrowaczewski, Sergiu Comissiona, David Zinman, Hans Vonk, Robert Spano i Christian Thielemann.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie