Tamás UNGÁR


Węgry/Stany Zjednoczone


Tamás Ungár jest światowej sławy pianistą oraz pedagogiem. Regularnie występuje w liczących się ośrodkach muzycznych zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i za granicą. W latach 2006 -2012 dał ponad 70 koncertów w USA, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Węgrzech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hong Kongu, Chinach, Korei i Japonii. Wśród najważniejszych wydarzeń tego okresu należy wymienić występy w podwójnej roli pianisty i dyrygenta z Sacramento Symphony Orchestra (wykonanie koncertów fortepianowych Mozarta), koncerty na Uniwersytecie w Leeds (rezydencja artystyczna) oraz solowy recital i zajęcia podczas kursów mistrzowskich w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.


Tamás Ungár jest nie tylko koncertującym pianistą, lecz także jednym z najbardziej uznanych pedagogów w Stanach Zjednoczonych. Jako założyciel i dyrektor wykonawczy PianoTexas International Academy & Festival oraz profesor wydziału artystycznego Texas Christian University, artysta przyciąga do swojej uczelni rzesze studentów zarówno z USA, jak i bardziej odległych krajów m.in. z Australii, Boliwii, Brazylii, Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji, Indii, Izraela, Kazachstanu, Korei, Węgier, Japonii, Malezji, Meksyku, Polski, Gruzji, Singapuru, Rosji, Tajwanu, a także Polski. Uczniowie Tamása Ungára otrzymują nagrody w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, występują w renomowanych ośrodkach muzycznych (w tym Alice Tully Hall i Carnegie Hall) oraz dokonują licznych nagrań fonograficznych.


Profesor prowadzi zajęcia podczas letnich kursów pianistycznych m.in. w Schlern (Włochy), Banff (Kanada), Tel-Hai (Izrael). Od roku 1989 Tamás Ungár gościnnie wykłada w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Chinach, Japonii, Korei, Singapurze i Indonezji. W roku 2006 został dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Pekinie oraz doradcą artystycznym Zhou Guangren Summer Piano Institute.

W 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę prezydenta za pracę z uczniami zdolnymi, w 2013 Stowarzyszenie Amerykańskich Pedagogów Muzyki nadało mu tytuł Nauczyciela Roku, a Senat stanu Teksas uhonorował go tytułem „Wybitnego Obywatela” w uznaniu zasług i osiągnięć w dziedzinie sztuk pięknych.


Tamás Ungár po studiach u Alexandra Sverjensky’ego w Konserwatorium Muzycznym w Sydney oraz nauce pod kierunkiem Lajosa Hernádi’ego w Akademii im. Franciszka Liszta w Budapeszcie pracował pod opieką artystyczną György Seböka na Uniwersytecie w Indianie, gdzie otrzymał tytuł doktora. Wykładał także w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, Purcell School w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (USA). Od roku 1978 jest profesorem w Texas Christian University.


Tamás Ungár nagrywa z prawem wyłączności dla wytwórni CALA Records .

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie