Dmitri ALEXEEV


Rosja/Wielka Brytania


Rosyjski pianista Dmitri Alexeev cieszy się uznaniem na całym świecie. Entuzjastyczne recenzje jego koncertów, które dawał na najważniejszych scenach świata, oraz występy z najbardziej szacownymi orkiestrami, zapewniły mu tytuł „najbardziej niezwykłego pianisty ostatniego czasu” (Daily Telegraph).


Pianista występował między innymi z Filharmonikami Berlińskimi, Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filadelfijską, orkiestrą holenderską Royal Concertgebouw w Amsterdamie, pięcioma londyńskimi orkiestrami symfonicznymi, Orchestre de Paris, Filharmonikami Izraelskimi oraz Bawarską Orkiestrą Radiową w Monachium. Współpracował z dyrygentami tej miary co Ashkenazy, Boulez, Svetlanov, Dorati, Gergiev, Giulini, Jansons, Muti, Pappano, Rozhdestvensky, Salonen, Temirkanov, Tilson Thomas oraz Klaus Tennstedt.


W ostatnim sezonie był dyrektorem artystycznym Leeds International Recital Series, a w sezonie 2013-14 dyrektorem artystycznym (rezydencja artystyczna) serii koncertów w Arnhem i Nijmegen w Niderlandach.

Alexeev zasiadał jako juror podczas wielu prestiżowych konkursów pianistycznych m.in. Chopina w Warszawie, Van Cliburna w Teksasie, Santander w Hiszpanii, Beethovena we Wiedniu oraz Czajkowskiego w Moskwie. Artysta regularnie prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.


Dmitri Alexeev dokonał wielu świetnych nagrań dla EMI, BMG, Virgin Classics, Hyperion oraz wydawnictw rosyjskich. Jego dyskografia obejmuje koncerty pianistyczne Schumanna, Griega, Rachmaninowa, Prokofiewa, Szostakowicza, Scriabina, Medtnera oraz utwory solowe Bacha, Brahmsa, Schumanna, Chopina, Liszta, Scriabina, Rachmaninowa i Prokofiewa. Po nagraniu dla Virgin Classics wszystkich preludiów Rachmaninowa, wyróżnionych nagrodą Edison Award w Niderlandach, magazyn muzyczny BBC napisał: „Potrafi grać na pianinie arystokratycznie, z rozmachem i jednocześnie intymnie i poetycko. To naprawdę inspirujące."

W grudniu 2012 roku nagrał wszystkie sonaty na fortepian Scriabina, w listopadzie 2015 roku wszystkie etiudy Scriabina, a w 2014 roku wszystkie mazurki Chopina.


W ostatnim czasie Alexeev, we współpracy z Nikolaiem Demidenko, nagrał transkrypcje na dwa pianina muzyki Szostakowicza i Gershwina. Zostaną one opublikowane przez dom wydawniczy „Muzyka” w Moskwie.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie