Arie VARDI

Izrael


Artysta urodzony w Izraelu, rozpoczął karierę artystyczną w wieku piętnastu lat, błyskawicznie zyskując światową renomę. Po wygranej w Konkursie Chopinowskim w Izraelu, wystąpił z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Zubina Mehty. Dzięki zwycięstwu w Międzynarodowy Konkurs im. George Enescu w Bukareszcie artysta miał możliwość koncertowania w całej Europie. Studiował równolegle w Rubin Academy oraz na wydziale prawa uniwersytetu w Tel Awiwie.


Vardi kontynuował edukację pianistyczną w Bazylei pod kierunkiem Paula Baumgartanera, studiował także kompozycję u Pierra Bouleza oraz Karlheinza Stockhausena. Artysta wielokrotnie występował jako solista grając z uznanymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak: Semion Bychkov, Sergio Commissiona, Lukas Foss, Kurt Masur, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Paul Paray, Paul Sacher, Gustavo Dudamel czy David Zinman. Odbył tournée po Europie Wschodniej i Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Dalekim Wschodzie, Australii i Japonii. Podczas swojego pierwszego tournée w Rosji w roku 1992 dyrygował m.in. w Moskwie i St. Petersburgu. Vardi występuje regularnie jako solista-dyrygent, wykonał wszystkie koncerty Bacha i Mozarta, część z nich na Hammerfluegel. W ostatnim czasie artysta specjalizuje się w muzyce impresjonizmu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Debussy’ego i Ravela. Jego nagrania dla RCA Records zdobyły międzynarodowe uznanie i nagrody.


W szerokim repertuarze artysty znalazły się także utwory kompozytorów izraelskich, wiele z nich dedykowano artyście. Oprócz kariery koncertowej, Arie Vardi jest profesorem fortepianu w Hochschule fur Musik w Hanowerze oraz w Rubin Academy of Music na Uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie pełni także funkcję dyrektora oraz kierownika wydziału fortepianu. Ponad 30 studentów Arie Vardiego zdobyło pierwsze nagrody podczas konkursów międzynarodowych. Artysta jest osobą powszechnie rozpoznawalną, między innymi dzięki programowi telewizyjnemu „Master Classes”, realizowanemu wraz z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, w którym pełni rolę dyrygenta i prowadzącego, a także dzięki najnowszej produkcji telewizyjnej zatytułowanej „Intermezzo z Arikiem”.


Artysta zasiada jako członek jury podczas najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu Chopina w Warszawie, konkursu im. Van Cliburna, konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie, konkursu Beethovena w Wiedniu oraz Bonn, konkursu ARD, konkursów w Sydney, Pekinie, Cleveland i Hamamatsu, a także Mediolanie, Salt Lake City, Santander, Tokio i Seulu. Jest doradcą artystycznym oraz przewodniczącym jury podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina.


Vardi prowadził kursy mistrzowskie oraz wykłady-recitale w Juilliard School of Music, Konserwatorium Paryskim, Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego, Królewskiej Akademii Muzycznej i wielu innych ośrodkach muzycznych.


W sezonie 2001 artysta dyrygował serią pięciu koncertów z Izraelską Orkiestrą Kameralną. Seria ta, zatytułowana „Koncerty fortepianowe”, to dwanaście koncertów obejmujących muzyczną literaturę od Bacha aż po utwory skomponowane w XXI wieku. W sezonie 2004-2005 artysta stworzył nowy, weekendowy program wraz z filharmonikami izraelskimi zatytułowany „Poranne Intermezzo”, gdzie pojawia się w roli dyrygenta i prezentera.


W roku 2004 artysta otrzymał nagrodę Ministra Edukacji za całokształt dorobku.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie