X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

6-20 listopada 2016


Patronat Honorowy nad Konkursem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Celem X Konkursu było uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów, jak i polskiej kultury na świecie.

 

Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, przy współorganizacji Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego. X  Konkurs był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz sponsorów prywatnych. W maju, czerwcu i lipcu 2016 odbyły się eliminacje do XMKP w Moskwie, Brescii, Londynie, Nowym Jorku, Tokio, Wiedniu oraz Warszawie. Spośród 164 aplikacji, decyzją Jury do udziału w X Konkursie zakwalifikowanych zostało 56 pianistów z 19 krajów.

 

Konkurs rozpoczął się 6 listopada Koncertem Inauguracyjnym w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Wystąpił Alexander Gadjiev, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (Japonia, 2015) wraz z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego pod batutą Marka Pijarowskiego. Konkurs składał się z 4 etapów, w I etapie pianiści prezentowali repertuar dowolny, w II etapie obowiązkowe wykonanie utworów Paderewskiego. W Półfinale w części recitalowej, pianiści zobowiązani byli zagrać utwór Zbigniewa Bargielskiego Scrabble, napisany specjalnie na zamówienie X Konkursu oraz koncert Mozarta z Capellą Bydgostiensis. Finaliści wykonali wybrane przez siebie koncerty fortepianowe z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, pod batutą Tadeusza Strugały.


Rolę promotora Konkursu im. I. J. Paderewskiego w świecie spełniają holenderska Alink-Argerich Foundation oraz Światowa Federacja Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Promocją  Konkursu zajmują się również Towarzystwa Paderewskiego w Los Angeles oraz Tokio, służące jako źródło informacji i organizator recitali dla laureatów. 

 

Przesłuchania X Międzynarodowego Konkursu oraz specjalne polsko-angielskie studio konkursowe Adama Rozlacha z Polskiego Radia i Michaela Morana obejrzało 4000 melomanów w salach koncertowych Akademii i Filharmonii. Konkurs transmitowany był na stronie www.konkurspaderewskiego.pl. Ilość wejść na transmisję na żywo przekroczyła 80000, co stanowi 631 486 minut.


Członkami Jury byli: Piotr Paleczny, Polska (Przewodniczący Jury/Dyrektor Artystyczny, Dmitri Alexeev, Rosja, Pobłocka Ewa, Polska, Soo-Jung Shin, Korea Raekallio Matti, Finlandia, Sulikowski Jerzy, Polska, Ungar Tamas, Węgry, Vardi Arie, Izrael, Francisco Cruz Plaza z Hiszpanii. 

 

LAUREACI:

I nagroda – Hyuk Lee, Korea 

II nagroda – Jakub Kuszlik, Polska 

III nagroda – Svetlana Andreeva, Rosja

Wyróżnienie – Elżbieta Bilicka, Polska

Wyróżnienie – Dina Ivanova, Rosja


 


Organizatorami Konkursu są:

– Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego

 logo-black

– Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego

am

– Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego

fp

PARTNER GŁÓWNY

X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

herb-wojewodztwa

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


mkidn


Miasta Bydgoszczy


logo_bydgoszcz     670-lat-bydgoszczy_logo-duze_szaro-niebieskie_tcm29-215349

 

Województwa Kujawsko-Pomorskiego


herb-wojewodztwa


PARTNERZY:


yamaha-logo1         steinway-logo-strona-kolumna

fazioli        kawa       pwm_2016_bw

PATRONAT MEDIALNY OBJĘLI:

02_tvp_kultura_rgb-jpg      program_2_pr      tvp3

logopik-kolor   gazeta-pomorska-new-przezroczysta-mini        polska-press-grupa-logo-2015


BIZNESOWI MECENASI KULTURY 2016:


logo_cukiernia_sowa_srodek     qartis_logo_rgb-web

vaupesolbet      nd-pion-konkurs


SPONSORZY:


logo-razem-male

 gotowski      brda-hotel

rosmedia

    no-1   pogladowka_logo_gran    galeria-whisky-log      logo

 


 Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie